Minister Stanisław Kalemba zapowiedział kolejne wsparcie dla rolników z PROW 2007-13 i z budżetu krajowego

a517dd079b

Konferencja prasowa ministra rolnictwa Stanisława Kalemby wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mediów

49d8a24148

Minister Stanisław Kalemba w towarzystwie wiceministrów Kazimierza Plocke (z lewej) i Tadeusza Nalewajka

b12fdb14c4

Minister rolnictwa zapowiedział otwartą politykę informacyjną

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba przedstawił na konferencji prasowej sytuację w resorcie i podległych mu agencjach, a także nakreślił stan polskiego rolnictwa. W spotkaniu z dziennikarzami 8 sierpnia 2012 r. w siedzibie resortu, wzięli też udział: dwaj wiceministrowie - Kazimierz Plocke oraz Tadeusz Nalewajk oraz prezesi podległych ministrowi  instytucji - Tomasz Kołodziej - Prezes ARiMR, Leszek Świętochowski - Prezes ANR, Lucjan Zwolak - zastępca prezesa ARR oraz Artur Brzóska - Prezes KRUS.

Stanisław Kalemba powiedział, że Polska bez zakłóceń realizuje Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej i nie ma też żadnego zagrożenia, iż środki przyznane naszemu krajowi na jej realizację, w perspektywie finansowej 2007 - 2013, mogłyby być nie wykorzystane.  Minister odniósł się również do prac nad nowym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020. Podkreślił, że w dalszym ciągu będziemy stawiali na bezpieczeństwo żywności oraz na zrównoważony rozwój rolnictwa. Zapowiedział, że będzie się starał o zrównanie płatności oraz o wyrównanie praw i obowiązków rolników we wszystkich krajach UE. Minister wyraził  przekonanie,  że polska wieś  to jeden z filarów życia społecznego i gospodarczego, stanowi ogromny kapitał naszego kraju i zaapelował o przeciwstawianie się pojawiającym się czasami opiniom, iż jest ona obciążeniem dla naszego Państwa.

Mówiąc o działaniach prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Minister stwierdził, że wykonuję ona wielką pracę. Odniósł się również do bieżących doniesień medialnych o kontrolach prowadzonych w tej instytucji. Minister przypomniał, że  ARiMR jest kontrolowana bardzo często i  przez różne instytucje tak krajowe jak i unijne, i że nie ma w tym nic niezwykłego. Dodał, że zapewne wnioski wyciągnięte z tych kontroli pomogą Agencji działać jeszcze skuteczniej.

Minister zapowiedział, że na kolejnej konferencji prasowej poda termin w którym, w tym roku ARiMR będzie po raz kolejny przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dodał  również, że wkrótce Agencja otrzyma z budżetu krajowego następną transzę pieniędzy na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych dla rolników. Dzięki temu, banki współpracujące z ARiMR, będą mogły udzielić tzw. kredytów preferencyjnych w łącznej wysokości 1,5 miliarda złotych. Zapowiedział przy tym, że zasady  przyznawania tych kredytów będą trochę inne niż obowiązujące dotychczas.

Minister przedstawił także sytuację w polskim rolnictwie. Przypomniał, że mroźna zima i wiosenne przymrozki przyczyniły się do wymarznięcia zbóż ozimych posianych na powierzchni 1,5 miliona hektarów. Jednak rolnicy zdążyli ponownie obsiać swoje pola co,  jak stwierdził,  świadczy o ich odpowiedzialności i pracowitości. Dzięki temu zbierzemy około 23 milionów ton zbóż, a to wraz z istniejącymi zapasami wynoszącymi około 4 milionów ton, zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe. Swój wkład w takie działanie miała również ARiMR, która zbierała wnioski o pomoc od poszkodowanych rolników, a następnie,  po ich sprawnym rozpatrzeniu,  wypłacała finansowe wsparcie. Wysokość pomocy udzielanej  rolnikom, którzy ponieśli straty, to 100 zł na hektar zniszczonych upraw.  
 
Minister Stanisław Kalemba zapewnił, że będzie otwarty na kontakty z mediami, poprosił również dziennikarzy o obiektywizm w pisaniu i przedstawianiu problemów rolnictwa i polskiej wsi.

DKS

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

a517dd079b
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »