Minikiwi – czas na polskie superowoce!

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki oraz główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas zachęcali do jedzenia polskich owoców. Na plantacji minikiwi w Bodzewie koło Grójca odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Owoce – Polska smakuje” - „Czas na polskie superowoce!” – minikiwi.

Konferencja Czas na minikiwi

Z okazji rozpoczęcia sezonu na minikiwi w konferencji prasowej połączonej ze zwiedzaniem plantacji uczestniczyli m.in. prezesi: Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta, Stowarzyszenia Plantatorów minikiwi dr hab. Piotr Latocha, prof. nadzw. SGGW oraz organizacje współtworzące kampanię „Owoce – Polska smakuje” - „Czas na polskie superowoce!”.

Minikiwi to mniejszy kuzyn kiwi i jeden z najbardziej odżywczych owoców. Wykazuje liczne działania prozdrowotne m.in. obniża poziom cholesterolu, reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz wzmacnia naturalną odporność organizmu. Ponadto minikiwi jest bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, luteiny, błonnika oraz potasu.

W ramach konferencji odbyła się degustacja przetworów z minikiwi (smoothie, soki, dżemy) oraz owoców odmian Weiki, Geneva i Bingo. Ta ostatnia jest polską odmianą wyhodowaną w SGGW w Warszawie.

- Polska ma superowoce, a dzięki minikiwi mamy je do października. Truskawki, maliny, jagoda kamczacka, czarna porzeczka, borówka wysoka, aronia, jeżyny, agrest i do tego minikiwi. Cieszy, że mamy naukowców i plantatorów, którzy potrafią współpracować i wprowadzać do uprawy nowe gatunki. Pierwszy sukces minikiwi to właśnie modelowy debiut „od nauki do praktyki". Jako Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspieramy bardzo potrzebne inicjatywy konsolidujące podaż. W tym przypadku kampania „Czas na polskie superowoce!” połączyła plantatorów wokół codziennej konsumpcji naszych superowoców. Niech zatem jak najszybciej te minikiwi trafią do konsumentów – powiedział wiceminister Ryszard Zarudzki

Uprawa minikiwi jest dość pracochłonna, a rośliny minikiwi to pnącza, które muszą mieć konstrukcję nośną. W sezonie letnim rośliny wymagają systematycznego nawadniania. Z drugiej strony minikiwi nie ma chorób i szkodników, stąd doskonale nadaje się do uprawy ekologicznej. Nawet w uprawie tradycyjnej nie stosuje się ochrony chemicznej a jedynie nawożenie, stąd owoce minikiwi pozbawione są pozostałości.

Podczas konferencji podsumowano również tzw. „jagodową sztafetę” czyli ponad półroczną możliwość codziennej konsumpcji polskich superowoców i płynnego przechodzenia z sezonu jednego na drugi, od majowych truskawek, po czerwcowe maliny i jagodę kamczacką, w lipcu porzeczki, następnie borówkę, jesienne maliny i nowy owoc jakim jest minikiwi.  

Dodatkowe informacje dotyczące kampanii „Owoce – Polska smakuje” - „Czas na polskie superowoce!” znajdują się na stronie www.latozborowkami.pl.

Zdjęcia (6)

Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki podczas wystąpienia na konferencji Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Wystąpienie prof. Piotra Lachoty Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Owoce minikiwi Pokaż zdjęcie 4 z galerii. Prof. Piotr Lachota prezentuje walory minikiwi

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minikiwi; polskie; ; polska; galerii.; zdjęcie; pokaż; „czas; „owoce; superowoce!”; smakuje”; konferencji; minikiwi.; polskich; sezonu; rośliny; uprawy; rozwoju; roln;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »