Kraje EPPO debatują o sprawach zdrowia roślin

W obradach trwającej aktualnie w Paryżu 69. Sesji Rady Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO), wśród delegatów z 26 krajów naszego regionu, są też przedstawiciele Polski: Teresa Stachowicz-Janke i Mirosława Konicka z GIORiN. W spotkaniu uczestniczą także obserwatorzy – przedstawiciel Komisji Europejskiej i delegaci z Unii Euro-Azjatyckiej.

 
W trakcie tego corocznego spotkania podsumowywane są wyniki działań wielu gremiów roboczych EPPO, prowadzonych pod kierunkiem Sekretariatu EPPO, a także określane są priorytety Organizacji  na lata następne. Zaakceptowane przez Radę kolejne standardy i procedury określające metody inspekcji i badań laboratoryjnych pod kątem organizmów szkodliwych, a także skutecznych metod ich zwalczania służą doskonaleniu jakości pracy służb zdrowia roślin krajów EPPO.

  
Jednym z najważniejszych tematów omawianych w ramach Sesji Rady są przygotowania do obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w 2020 r. Ważną inicjatywą związaną z tym świętem jest utworzenie funduszu stypendialnego imienia prof. dr. Jens-Georg Ungera, zmarłego przedwcześnie w 2017 roku dyrektora Instytutu Narodowego i Międzynarodowego Zdrowia Roślin w Federalnym Centrum Badań Roślin Uprawnych (Julius Kühn-Institut) w Niemczech i wybitnego specjalisty zdrowia roślin działającego na arenie międzynarodowej. Delegaci na Sesję Rady EPPO z zadowoleniem przyjęli informację o utworzeniu funduszu stypendialnego, pochodzącego z dobrowolnych składek państw członkowskich EPPO, a także z budżetu EPPO. Potwierdzili, że będzie to odpowiedni sposób upamiętnienia wkładu prof. dr. J-G. Ungera w międzynarodową promocję zdrowia roślin. Stypendia będą kierowane młodych adeptów ochrony roślin z różnych krajów.


Bezpośrednio po zakończeniu Sesji Rady, odbędzie się kolokwium naukowe pt. „Zdrowie roślin w Erze Metagenomiki”, organizowane przez EPPO i EUPHRESCO. Jego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje metagenomika i korzyściami z wykorzystania nowoczesnych narzędzi bioinformatycznych do poprawy ochrony zdrowia roślin. 

 

 

 


Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.

 

 Źródło
 Państwowa Inspekcja Ochrony
 Roślin i Nasiennictwa
 http://piorin.gov.pl/

125ml milk

20190925 102901,k1uUwl caFOE6tCTiHtf
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: roślin; zdrowia; także; ochrony; debatują; będą; delegaci; funduszu; internetowej; krajów; międzynarodowego; sprawach; badań; „zdrowie; adeptów; okazję; stypendia; uczestni;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »