Drogie Panie,
z okazji zbliżającego się Waszego święta – Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, który przypada w niedzielę 15 października – dziękujemy Wam za ciężką, codzienną pracę w gospodarstwach rolnych. Za to, że podtrzymujecie piękne polskie tradycje. Wreszcie – za to, że tak aktywnie działacie na rzecz społeczności wiejskiej.
W tym miejscu specjalne wyrazy uznania przekazujemy członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich. Za to, że kultywują polskie tradycje kulinarne oraz ludowe rękodzieło i w wielu aspektach wspierają wiejską społeczność.
W Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wg stanu na marzec 2023 r., jest zarejestrowanych już 11 145 Kół. Ogromnym bodźcem dla ich rozwoju była ustawa z 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, dzięki której te organizacje zyskały osobowość prawną. Umożliwiło im to m.in. uzyskiwanie pomocy finansowej na wsparcie działalności, pozwoliło na prowadzenie działalności gospodarczej czy zwolnienie z podatku dochodowego oraz VAT.
Dziękujemy także członkiniom Rady Kobiet w rolnictwie, powołanej w 2021 r., jako organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – za ich wkład w aktywizację zawodową i poprawę życiowej sytuacji mieszkanek obszarów wiejskich i w szeroko pojęty rozwój wiejskiej społeczności.
Z okazji Waszego święta życzymy Wam, Drogie Panie, zdrowia, radości z owoców Waszej codziennej pracy oraz z życia rodzinnego, a także, abyście dalej były tak pełne pomysłowości i zaangażowania w życie Waszych małych ojczyzn.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Kierownictwem Resortu
Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich
Dzień ten został ustanowiony przez ONZ w 2007 r. w celu uznania i podkreślenia kluczowej roli kobiet wiejskich w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Z dostępnych danych wynika, że kobiety wiejskie stanowią aż jedną czwartą całej populacji ludzkiej. Ich praca jednak przeważnie jest jak działanie „niewidzialnych rąk” na terenie rodzinnych gospodarstw rolnych.
Obchody tego dnia mają za zadanie przyczynić się do dostrzeżenia kobiet żyjących i pracujących na obszarach wiejskich na całym świecie, uświadomić ich nierzadko trudną sytuację życiową i docenić ich kluczową rolę w produkcji żywności i zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/