Resort rolnictwa informuje, że w zakresie rynku wieprzowiny połączone wysiłki przedstawicieli Polski przyczyniły się do uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. W wyniku wielokrotnych wniosków państw członkowskich i przedstawicieli sektor wieprzowiny, Komisja Europejska przyjęła rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) 2015/360 z dnia 5 marca 2015 r. wprowadzające prywatne przechowywanie wieprzowiny oraz ustalające z góry stawkę dopłat (Dz. U. L 62 z 6.03.2015, str. 16).
Zgodnie z rozporządzeniem, od dnia 9 marca 2015 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o udział w mechanizmie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Jest on realizowany przez Agencję Rynku Rolnego. Mechanizm ten ma za zadanie przede wszystkim zdjęcie z rynku nadwyżek wieprzowiny, aby działać na rzecz zmniejszenia podaży i wzrostu cen rynkowych.
W przypadku rynku mleka, wysiłki Polski mające na celu pomoc producentom w zakresie zapłaty opłaty za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015, przyniosły efekty w postaci projektu rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 59512004 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1788/2013 ustanawiającego opłatę wyrównawczą w sektorze mleka i przetworów mlecznych, które umożliwiłoby rolnikom w zainteresowanych państwach członkowskich rozłożenie opłaty za przekroczenie kwot mlecznych na nieoprocentowane raty na 3 lata. W dniu 11 marca 2015 r. Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych pozytywnie zaopiniował przedmiotowy projekt. Publikacja ww. rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE nastąpi do końca marca 2015 r.
W zakresie znoszenia ograniczeń handlowych i barier pozataryfowych, MRiRW informuje, że po wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce następujące kraje zamknęły swoje rynki dla importu mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego z Polski: Chińska Republika Ludowa, Japonia, Korea Południowa, Singapur, Tajwan, Federacja Rosyjska, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Wybrzeże Kości Słoniowej.
Inspekcja Weterynaryjna podjęła działania w zakresie renegocjacji weterynaryjnych świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego, obowiązujących w eksporcie do wyżej wymienionych krajów trzecich, co pozwoliłoby na wznowienie eksportu spoza obszaru objętego ograniczeniami.
Intensywne negocjacje w kierunku odblokowania eksportu podejmują również polskie placówki dyplomatyczne i Komisja Europejska. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozostaje w stałym kontakcie ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli, polskimi ambasadami w krajach trzecich oraz z przedstawicielami Komisji Europejskiej, którzy wspierają polskie działania zmierzające do zniesienia wprowadzonych restrykcji. Strona polska (MRiRW, Główna Inspektorat Weterynarii, Ambasady RP) poprzez liczne spotkania i konsultacje z przedstawicielami właściwych władz w krajach trzecich prowadzi uzgodnienia w celu zminimalizowania negatywnego wpływu obecnej sytuacji epizootycznej w kraju na handel zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego.
W związku z zaistniałą sytuacją, Komisja Europejska (DG TRADE, DG SANTE), w porozumieniu z MRiRW i GIW, podjęła działania nakierowane na ponowne otwarcie rynków krajów zamkniętych z powodu wystąpienia w Polsce przypadków ASF. Działania te w ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinny być kontynuowane w celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów.
Ministerstwo składa wnioski do Komisji Europejskiej dotyczące podjęcia odpowiednich działań, w tym rozmów dwustronnych i w oparciu o system wielostronny WTO. Przykładowo, w ramach Komitetu Polityki Handlowej zgłoszono wniosek o podjęcie działań przez KE w zakresie uznania przez Japonię unijnych przepisów dotyczących regionalizacji, a w konsekwencji przywrócenia możliwości importu z Polski mięsa wieprzowego. Powyższa kwestia została również podniesiona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na spotkaniu bilateralnym z Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Philem Hoganem przy okazji posiedzenia Rady w dniu 16 marca 2015 r. Minister zwrócił uwagę na konieczność podjęcia szybkich działań między innymi umożliwiających eksport także na rynki państw trzecich takich jak Chiny czy Korea Południowa.
W związku z zamknięciem rynku rosyjskiego dla polskiej żywności, resort rolnictwa, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, podjął natychmiastowe działania, w celu znalezienia nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. W wyniku prac prowadzonych wspólnie przez Ministerstwo Gospodarki (wraz z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji), MRiRW (wraz z GIW i PIORIN), ARR oraz MSZ (wraz z Ambasadami) opracowano Informację na temat zagranicznych rynków zbytu rokujących potencjalne perspektywy dla rozwoju eksportu polskich produktów rolno- spożywczych objętych rosyjskim embargiem rolnym. W materiale wskazane zostały kraje, co do których istnieje możliwość podjęcia lub rozszerzenia eksportu wybranych towarów rolno- spożywczych. Na obecnym etapie wyodrębniono następujące rynki:
- Azja - Azerbejdżan, Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Korea, Malezja, Mongolia, Uzbekistan, Wietnam,
- Afryka - Algieria, Egipt, Maroko, Nigeria, RPA,
- Bliski Wschód - Arabia Saudyjska, Izrael, Turcja, ZEA,
- Bałkany - Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Serbia
- Ameryka - Kanada, USA, Brazylia oraz dodatkowo:
- Euroazjatycka Unia Gospodarcza - Białoruś, Kazachstan.
Ponadto, Ministerstwo Gospodarki uruchomiło program promocji „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach", który będzie realizowany do 25 maja 2015 r. W ramach programu wspierane są branże najbardziej dotknięte spadkiem eksportu, w tym branża specjalności żywnościowych. Działaniami objęto 11 krajów, w tym: kraje azjatyckie - Azerbejdżan, Indie, Indonezję, Malezję, Mongolię, Turkmenistan, Wietnam oraz bałkańskie - Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Macedonię i Serbię.
Kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi intensywne rozmowy z przedstawicielami administracji i biznesu partnerów zagranicznych nt. dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych. Ministerstwo uczestniczy też w imprezach wystawienniczo-targowych, misjach gospodarczych, itp. Agencja Rynku Rolnego uruchomiła instrument pn. „formularz eksportera", co pozwala na łatwiejszy przepływ informacji między potencjalnymi eksporterami i importerami.
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl