Od prawie 30 lat są organizowane w Warszawie targi ogrodnicze, stanowiące już uznaną markę, a popularyzujące przede wszystkim szkółkarstwo ozdobne. Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA 2022, w otwarciu której uczestniczyli Główny Inspektor Andrzej Chodkowski oraz Dyrektor Generalna GIORiN Teresa Stachowicz-Janke, odbywała się pod hasłem „Naturalnie!”. W dniach 1-3 września centrum targowo-wystawiennicze EXPO XXI było najbardziej zielonym i ukwieconym miejscem w stolicy.
Organizatorzy inicjatywy – Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni – stale dostosowują formułę wydarzenia do dynamicznie zmieniającej się sytuacji branży oraz pokrewnych sektorów, poszerzając krąg uczestników i odbiorców. W tegorocznych targach wzięło udział ponad 150 wystawców z 9 krajów, którzy zaprezentowali przede wszystkim drzewa, krzewy, byliny i pnącza, ale także wiele innych produktów dla branży ogrodniczej. Zwiedzający mogli też liczyć na ciekawy program towarzyszący wystawie.
Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE jest miejscem nawiązywania bezpośrednich kontaktów biznesowych, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz źródłem inspiracji. Targi organizowane są od lat z pasji do roślin i dbałości o jakość produktów. Ich celem jest łączenie przedstawicieli wszystkich gałęzi zielonej branży, stworzenie platformy nawiązywania nowych kontaktów oraz rozwój biznesu. Prezentacji najnowszych osiągnięć hodowlanych i technologicznych rozwiązań, towarzyszą konkursy promujące produkty wystawców oraz spotkania prowadzące do wymiany i pogłębienia wiedzy – konferencja dla osób zaangażowanych w zieleń miejską, seminaria dla producentów roślin i handlu, pokazy florystyczne, warsztaty dla projektantów oraz program edukacyjny dla hobbystów.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dokłada swoją cegiełkę w trosce o zdrowie i właściwą jakość roślin. Inspektorzy PIORiN przeprowadzają kontrole w punktach prowadzących obrót roślinami przeznaczonymi do sadzenia, takich jak giełdy, centra handlowe i dystrybucyjne, targowiska czy kwiaciarnie. Kontrola polega na weryfikacji przestrzegania przepisów dotyczących zdrowia roślin, w tym zaopatrzenia roślin w paszport. Organizatorzy wystawy, przy współpracy z Inspekcją wydali również publikację ułatwiającą przeprowadzanie niezbędnych lustracji, wymaganych w procesie paszportowania materiału szkółkarskiego. Szczególnie istotne są w niej karty oceny, stanowiące podstawę do wydania roślinom paszportu i wprowadzenia ich do obrotu.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/