– Lubuskie, to jest ewenement na skalę Polski, razem z moim województwem kujawsko-pomorskim. Tu rolnictwo jest dobrze zorganizowane. Wszystkie organizacje, nawet jeśli nie lubią się za bardzo, są razem i wypracowują stanowiska – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który spotkał się dziś w Gorzowie Wielkopolskim z przedstawicielami Lubuskiego Forum Rolniczego.

Szef resortu rolnictwa przebywa dziś w województwie lubuskim. Wcześniej odbyły się rozmowy z wojewodą Władysławem Dajczakiem.

– Wytłumaczenie na czym polega rola żywności, rolnictwa i utrzymania obszarów, ale też suwerenności i bezpieczeństwa to zadanie, które stoi przed nami wszystkimi – stwierdził minister zwracając się do członków Lubuskiego Forum Rolniczego.

Następnie odbyło się otwarte spotkanie z rolnikami, na którym szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że najważniejsze jest to, aby gospodarstwa rolne produkowały, aby główny ich dochód pochodził z gospodarstwa.

Podobnie jak podczas wczorajszych spotkań na Dolnym Śląsku poruszane były najważniejsze kwestie, które interesowały rolników, w tym m.in. sprawy dotyczące obrotu ziemią rolną a zwłaszcza dzierżaw.

W programie wizyty na Ziemi Lubuskiej znalazło się także spotkanie z przedstawicielami Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wielkopolskim.

W godzinach popołudniowych minister wizytował duże gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji bydła mięsnego i jednocześnie prowadzące produkcję bydła mlecznego. Prowadzona jest w nim także hodowla koni i produkcja zbóż. Gospodarstwo użytkuje blisko 4000 ha, z czego 2500 ha to użytki zielone oraz 1500 ha stanowią grunty orne.

Gospodarstwo to korzysta aktywnie z kredytów preferencyjnych, jak również ze środków PROW 2014-2020. Dzięki temu wyposażone zostało w nowoczesne maszyny rolnicze. Wybudowane i zmodernizowane zostały także budynki magazynowe i inwentarskie oraz niezbędna infrastruktura z nimi związana. W najbliższym czasie w gospodarstwie planowana jest budowa przetwórni mięsna wołowego z własnej hodowli. Właściciel gospodarstwa aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z promocją polskiej wołowiny.

Spotkanie u Wojewody
Min. J. K. Ardanowski podczas spotkania z rolnikami
Minister J. K. Ardanowski odpowiada na pytania dziennikarzy
Rozmowa w Radiu Zachód
 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/