Organizacje mleczarskie alarmują „Po raz kolejny obserwujemy nieuczciwe praktyki sieci handlowych destabilizujące polski rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom”.
Polska Izba Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich wystosowały w tej sprawie list do sieci handlowych, który zostanie złożony również do wiadomości Pana Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Pana Mateusza Morawieckiego Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów.
Jak zauważyły Organizacje „Złożone przez Państwa propozycje bezwzględnego zredukowania cen produktów mleczarskich, obniżają rentowność produkcji do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu i mogą być uważane za krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce. Państwa propozycje należy więc traktować, jako próbę nieodpowiedzialnego destabilizowania polskiego i unijnego rynku mleka.”
Branża zwraca się do sieci o zaprzestanie praktyk destabilizujących rynek mleka oraz zachęcają do dialogu i udziału we wspólnym budowaniu stabilnej i zrównoważonej sytuacji na rynku mleka i jego produktów. Tylko dialog i wzajemne poszanowanie oraz zrozumienie potrzeb wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności może przyczynić się do sukcesu wszystkich jego uczestników.
List otwarty organizacji branżowych do Zarządów sieci handlowych
Po raz kolejny na polskim rynku obserwujemy niepokojące działania sieci handlowych destabilizujące rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom.
Organizacje branżowe zrzeszające rolników, producentów i przetwórców mleka z wielkim zaniepokojeniem obserwują politykę drastycznego obniżania cen wyrobów mleczarskich, jakie stosują wybrane sieci handlowe wobec polskich dostawców. Długotrwały kryzys na światowym i europejskim rynku mleka poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskiej. Skutki redukcji produkcji mleka są i będą zauważalne przez najbliższe lata.
Komisja Europejska podjęła szereg działań, których zadaniem jest ustabilizowanie cen na rynku mleka oraz stopniowe wychodzenie z kryzysu, zwłaszcza pomoc rolnikom-producentom mleka, których kryzys dotknął najbardziej. Te działania trwają nadal, ponieważ równowaga na rynku jest bardzo krucha. Podobnie na arenie krajowej działania takie uruchomił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz podległe mu instytucje.
Chwilowa poprawa koniunktury na światowym rynku mleka pozwala niektórym firmom przetwórczym płacić większą cenę za dostarczane mleko, co chociaż w części pozwala producentom mleka odrabiać straty poniesione w poprzednim okresie. Należy zaznaczyć, że to właśnie surowiec jest największym kosztem produkcji wyrobów mleczarskich, zwłaszcza w obecnym zimowym okresie.
Z wielkim niepokojem obserwujemy żądania obniżki cen za oferowane produkty wystosowywane przez sieci handlowe wobec dostawców produktów mleczarskich.
Złożone przez Państwa propozycje bezwzględnego zredukowania cen produktów mleczarskich obniżają rentowność produkcji do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu i mogą być uważane za krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce. Państwa propozycje należy więc traktować, jako próbę nieodpowiedzialnego destabilizowania polskiego i unijnego rynku mleka.
Wzywamy Państwa do zaprzestania obniżania cen u dostawców oraz podjęcia współpracy i dialogu, o czym tak często Państwo mówicie w mediach.
Uważamy, że tylko dialog i wzajemne poszanowanie oraz zrozumienie potrzeb wszystkich uczestników łańcucha dostaw żywności może przyczynić się do sukcesu wszystkich jego uczestników.
Wzywamy Państwa do zaprzestania praktyk destabilizujących rynek mleka oraz zachęcamy do dialogu i udziału we wspólnym budowaniu stabilnej i zrównoważonej sytuacji na rynku mleka i jego produktów.
Polska Izba Mleka Polska Federacja Hodowców Bydła Krajowy Związek
i Producentów Mleka Spółdzielni Mleczarskich
Do wiadomości
Pan Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pan Mateusz Morawiecki Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów