Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie realizuje projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pn. „Liderki społeczności wiejskiej w procesach rozwoju lokalnego”. W ramach projektu w październiku i listopadzie 2017 roku 800 kobiet zamieszkujących obszary wiejskie z całego kraju weźmie udział w 40 szkoleniach, które odbędą się w placówkach podmiotów ekonomii społecznej.
Celem projektu pn. „Liderki społeczności wiejskiej w procesach rozwoju lokalnego” jest zachęcenie i zmobilizowanie kobiet z obszarów wiejskich do działania, dzięki któremu będą w stanie same stworzyć sobie i innym miejsca pracy, a także uczestniczyć w życiu publicznym i dialogu społecznym.
Realizacją przedmiotu umowy zostaną objęte w szczególności kobiety zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich oraz przedstawiciele: samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju aktywności i partycypacji społecznej kobiet lub zajmujących się problematyką przeciwdziałania dyskryminacji kobiet i wykluczenia społecznego.
Szkolenia w dużej mierze prowadzone będą w podmiotach ekonomii społecznej, usytuowanych na obszarach wiejskich. Pierwsza część szkolenia przebiegać będzie w formie warsztatowej polegającej na zapoznaniu się z praktycznym funkcjonowaniem podmiotu ekonomii społecznej. Następna, to część wykładowa obejmująca wiedzę o możliwościach aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych społeczną marginalizacją, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu, szczególnie w kontekście najnowszych instrumentów wprowadzanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, takich jak sprzedaż żywności przez rolników, działania finansowane w ramach PROW na lata 2014-2020, spółdzielnie rolników, projekty strategiczne zawarte w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” takie jak np. „Gospodarstwo otwarte na ludzi”.
Przesłaniem projektu jest zachęcenie i zmobilizowanie kobiet z obszarów wiejskich do większej aktywności zarówno w sferze gospodarczej, życiu publicznym jak i dialogu społecznym. Osiągnięcie tego celu jest bardzo ważne z uwagi na niski stopień wykorzystania potencjału intelektualnego kobiet w zakresie samozatrudnienia i tworzenia miejsc pracy dla innych oraz budowania kapitału społecznego. Sektor obywatelski na obszarach wiejskich jest znacznie słabszy niż w miastach, a udział kobiet w tych procesach pozostaje na niskim poziomie. Potrzebę wzrostu aktywności kobiet na obszarach wiejskich dostrzega Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) ONZ, który przyjmując siódme i ósme sprawozdanie Polski podczas 59 sesji Komitetu, która odbyła się 22 października 2014 roku w Genewie zaleca zwiększenie świadomości kobiet w zakresie przysługujących im praw wynikających z Konwencji oraz dochodzenia swoich praw na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Komitet zaleca także upowszechnianie wiedzy o Konwencji w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, Protokole Fakultatywnym oraz Rekomendacjach Ogólnych Komitetu w całym społeczeństwie. Sprawozdanie z realizacji między innymi tych zaleceń CEDAW/ONZ Polska jest zobowiązana przedstawić do końca listopada 2018 roku. Realizowany projekt zapewne przyczyni się do wykonania przedstawionych Polsce zaleceń.
Problematyka związana z prawami kobiet, z funkcjonowaniem dużych międzynarodowych organizacji, także organizacji krajowych i lokalnych zajmujących się promocją praw kobiet, jest jeszcze mało znana na obszarach wiejskich.
Uczestniczki szkoleń otrzymają materiały informacyjne składające się z dwóch skryptów, z których jeden poświęcony będzie prawom kobiet, a drugi różnym możliwym formom aktywności lokalnej.
Podczas szkoleń Panie zdobędą niezbędną wiedzę na temat praw kobiet, jak również praktyczną wiedzę na temat tworzenia i funkcjonowania spółdzielni socjalnych, jako podmiotów ekonomii społecznej tworzących miejsca pracy. Wysłuchają wykładów na temat możliwości ich wsparcia. Zapoznają się z innymi możliwymi obszarami aktywności takimi jak: instrumenty wprowadzane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w szczególności:
- działania finansowane w ramach PROW 2014-2020 takie jak: sprzedaż żywności przez rolników, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
- spółdzielnie rolników (Spółdzielcze Grupy Producentów Rolnych), podmioty ekonomii społecznej), jak np. spółdzielnie socjalne,
- projekt strategiczny „Gospodarstwo otwarte na ludzi” zawarty w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”, jako działania służące integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy i świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej.
Uczestniczki poszerzą swoją wiedzę o inne rozwijające się pola aktywności takie jak: gospodarstwa agroturystyczne, zagrody edukacyjne czy też gospodarstwa opiekuńcze, które również przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy.
Ponadto otrzymają elektroniczną wersję Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, ponieważ PROW 2014-2020 zawiera różne instrumenty wspierające rozwój lokalny, a także przedsiębiorczość wiejską.
Szczególnie ważne, w kontekście omawianych problemów są instrumenty wspierające rozwój rolnictwa społecznego. Rolnictwo społeczne zabezpiecza potrzeby ludzi słabszych, starszych, niepełnosprawnych, tworząc nowe miejsca pracy. Stwarza jednocześnie szansę mieszkańcom obszarów wiejskich, w szczególności kobietom uzyskania realnych dochodów.
Wartością dodaną projektu jest nawiązanie współpracy doradczyń koordynujących szkolenia z przedstawicielkami i przedstawicielami podmiotów ekonomii społecznej, a także wzmocnienie kontaktów liderek społeczności wiejskiej z doradczyniami ośrodków doradztwa rolniczego, lokalnych grup działania oraz ośrodkami wsparcia ekonomii społecznej. Kontakty te w przyszłości mogą zaowocować pomocą w opracowaniu i wdrożeniu konkretnych projektów.
Karolina Boba
CDR O/Kraków Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/