Kukiz'15: Składamy projekt ustawy dający rolnikom prawdziwy samorząd zawodowy!

Chcemy umożliwić rolnikom współtworzenie realnego samorządu zawodowego. Aktualnie izby rolnicze nie spełniają swojej podstawowej funkcji – reprezentacji całej branży. Rolnicy rzadko uczestniczą w jakichkolwiek formach współpracy z obecną namiastką swojego samorządu zawodowego. Klub Kukiz’15 proponuje transparentne wybory do izb rolniczych oraz system finansowania oparty na współpracy z producentami rolnymi.


Podstawowe wady funkcjonowania obecnych Izb Rolniczych to ich niska reprezentatywność dla ogółu osób czynnych zawodowo w rolnictwie oraz niska świadomość samego istnienia samorządu zawodowego, jego roli, zadań i przydatności dla społeczeństwa. Mamy do czynienia z mechanizmem zwrotnym – rolnicy nie są zainteresowani udziałem w pracach samorządu, bo niewiele o nim wiedzą i nie odczuwają realnego wpływu na jego funkcjonowanie.
– Izby Rolnicze są zawłaszczone przez PSL. Działacze partyjni dziesięcioma czy piętnastoma głosami dostają się do struktur powiatowych, wojewódzkich i ogólnokrajowych – mówi Norbert Kaczmarczyk, Kukiz ’15. – Rolnicy nie mają tam swoich prawdziwych przedstawicieli – alarmuje poseł.


Klub Kukiz’15 proponuje przeprowadzenie wyborów do Izb Rolniczych na najniższym możliwym poziomie – w sołectwach. Aktywizacja lokalnych liderów społecznych pozwoli na realne funkcjonowanie samorządu zawodowego rolników w całym kraju. Jednocześnie projekt ustawy zakłada, że połowa obecnego finansowania izb rolniczych w formie odpisu z podatku rolnego powinna być zależna od woli rolnika. Taki mechanizm zmotywuje samorząd zawodowy do stałej współpracy z producentami rolnymi.

Projekt ustawy o izbach rolniczych.pdf

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:
komentarz
Trzymajcie się z dala od wsi
Polski rolnik-katolik | 2016-05-14 21:12:15 | IP: 83.11.204.*
Niech Kukiz i jego kamraci trzymają się z daleka od polskiej wsi. Jeśli tego typu ludzie wchodzą z butami w sprawy, na których się nie znają, to końcowy efekt ich eksperymentów będzie tragiczny.
komentarz
@ Kukiz specjalista od rolnictwa
Karol | 2016-05-08 17:32:05 | IP: 195.80.133.*
Podajcie dane tych co to napisali. Chcemy poznać tych wybitnych specjalistów
komentarz
Zapytania wyborcy Kukiz
Były wyborca Kukiz | 2016-05-07 23:31:57 | IP: 195.80.133.*
Z tego, co pamiętam z kampanii wyborczej, Kukiz nie szedł do wyborów z hasłami reformującymi polską wieś. Skąd to nagłe zainteresowanie rolnictwem? Czy mogą pokazać swoich "ekspertów", którzy to opracowali?
Dlaczego Kukiz nie realizuje swoich obietnic wyborczych, tylko chwyta się pobocznych tematów? Ja na nich już nie zagłosuję.
komentarz
Dobrodzieje od Kukiza
Delegat izbowy | 2016-05-06 18:20:00 | IP: 195.80.133.*
Wybory w sołectwach - i co dalej? Jeśli nie będzie struktur powiatowych, to walne zgromadzenia izb będą liczyć po kilkaset osób. W takich warunkach nie za bardzo się pracuje.
Poza tym - kto zapłaci za te wybory w sołectwach? Izby ograbione z 1% podatku - na pewno nie.
A zatem dobrodzieje z Kukiz'15 chcą niby dobrze, a jednocześnie wbijają izbom nóż w plecy.
komentarz
Kpina i śmiech
Rolnik polski | 2016-05-06 15:47:47 | IP: 77.65.29.*
To kpina jakaś. Uleczcie najpierw swoją chorą organizację, zanim zaczniecie leczyć innych.
Kukizy wzięli się za rolnictwo... Mój Boże...

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; rolniczych; ustawy; samorządu; rolnicy; samorząd; projekt; rolnikom; współpracy; finansowania; proponuje; kukiz’15; rolnicze; producentami; re;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »