Kukiz ‘15 chce umożliwić rolnikom uprawę konopi siewnej

Poseł Kukiz’ 15 Jarosław Sachajko złożył w Sejmie projekt ustawy umożliwiający rolnikom uprawę konopi siewnej bez utrudnień administracyjnych. Produkcja rośliny może przynieść wysokie zyski rolnikom oraz Polsce.

Jak poinformował poseł Kukiz ‘15 chodzi o projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, której zmiany pozwolą rolnikom na uprawę konopi siewnej.

– Konopie siewne to bardzo dobra roślina, która daje duże plony i zyski dla budżetu państwa i rolników – wyjaśnił poseł Sachajko na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zaznaczył, roślina nie powinna być kojarzona z narkotykami i narkomanią, ponieważ zawartość olejków THC jest śladowa.

– Cała roślina jest wykorzystywana, bo z konopi siewnych tłoczymy olej. Dodatkowo zawiera bardzo dużo białka, a paździerz jest wykorzystywany w budownictwie. Z konopi można wyprodukować ponad 500 produktów – zauważył poseł Kukiz ‘15.

Poseł Sachajko podkreślił, że konopie są dobrą rośliną do uprawy w płodozmianie. Ocenia, że w Polsce z powodu ciągłego zasiewania pól pszenicą bądź innym zbożem następuje ogromna degradacja gleb. Wprowadzenie konopi siewnych znacząco poprawiłoby stan ziemi.

Ustawa w obowiązującym brzmieniu znacząco ogranicza możliwość uprawy konopi włóknistych m.in. poprzez organicznie powierzchni, na których uprawa jest prowadzona. Występuje również obowiązek posiadania zezwoleń na uprawę oraz obowiązek zawarcia umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu lub zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na określono ustawowo cele.

– Tak restrykcyjne ograniczenie możliwości uprawy konopi włóknistych jest niecelowe – dodaje poseł Sachajko.

Obecnie nielegalna uprawa konopi włóknistych podlega karze grzywny. Hodowanie innych odmian rośliny podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: konopi; uprawę; poseł; rolnikom; włóknistych; uprawy; ; siewnej; ; sachajko; roślina; zakresie; umożliwić; konopie; siewnych; bardzo; jak; uprawa; znacząco; obowią;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »