Przepisy dotyczące eksploatacji złóż są mniej rygorystyczne niż jeszcze kilka lat temu. W ubiegłym roku weszła bowiem w życie ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku.
- „Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2011 r. Nr 163 poz. 981)”. - W porównaniu do poprzedniej wersji ustawy, złagodzono nieco przepisy dotyczące wydobycia piasków i żwirów z nieruchomości na tzw. „zaspokojenie potrzeb własnych”. W poprzednim prawie geologicznym pobieranie jakiejkolwiek kopaliny bez wymaganej koncesji było zabronione – tłumaczy Piotr Fabisz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pleszewie. - Osoby fizyczne, dla zaspokojenia potrzeb własnych, mogą wydobyć rocznie do 10 m3 piasku lub żwiru z terenu własnej nieruchomości, jeżeli wcześniej zgłoszą ten fakt staroście – dodaje. W jakim terminie należy to zrobić? – Z siedmiodniowym wyprzedzeniem. P
rzy tym należy określić lokalizację i czas zamierzonych robót – zaznacza Piotr Fabisz. Co się stanie, jeśli rolnik lub właściciel gruntu nie dostosuje się do tych zasad?
- Naruszenie wymagań skutkuje naliczeniem opłaty podwyższonej, która wynosi czterdziestokrotność normalnej opłaty eksploatacyjnej przemnożoną przez ilość wydobytej kopaliny. W przypadku piasków i żwirów jest to 0,51 zł za tonę. Czyli opłata podwyższona równa się 20,40 zł za tonę – wyjaśnia naczelnik.
- Trzeba jeszcze pamiętać, że 1 m3 piasku waży około 1,6 tony – dorzuca. Jeżeli właściciel gruntu zamierza kopać żwir lub piasek na większą skalę, konieczne jest uzyskanie koncesji. Organami uprawnionymi do jej wydawania są starosta albo marszałek województwa - w zależności od wielkości i sposobu eksploatacji złoża.
- Zwracam jeszcze uwagę na dwie sprawy: wnioskodawca musi prowadzić zarejestrowaną działalność gospodarczą w tym zakresie, a teren przeznaczony pod wydobycie musi być ujęty pod taką działalność w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – podkreśla Piotr Fabisz. Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej: http://bip. starostwo.powiatpleszewski.pl/pl/ karty-uslug/karty-uslug-wydzial- -ochrony-srodowiska - karta nr 38.
Wymagane dokumenty do uzyskania koncesji:
We wniosku zgodnie z art. 24 i 26 ustawy „Prawo geologiczne i górnicze” określa się: stan prawny nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność; w przypadku nieruchomości, których właściciel nie jest ujawniony w księdze wieczystej, przyjmuje się dane z ewidencji gruntów i budynków, prawa wnioskodawcy do nieruchomości (przestrzeni), w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność lub prawo, o ustanowienie którego ubiega się wnioskodawca, czas, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia działalności, środki, jakimi wnioskodawca dysponuje w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania zamierzonej działalności, obszary objęte szczególnymi formami ochrony, w tym ochrony przyrody oraz ochrony zabytków, sposób przeciwdziałania ujemnym wpływom zamierzonej działalności na środowisko, złoże kopaliny lub jego część, która ma być przedmiotem wydobycia, wielkość i sposób zamierzonego wydobycia kopaliny, stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża kopaliny, w tym kopalin towarzyszących i współwystępujących użytecznych pierwiastków śladowych, jak również środki umożliwiające osiągnięcie tego celu, projektowane położenie obszaru górniczego i terenu górniczego, przedstawione zgodnie z wymaganiami dotyczącymi map górniczych, z zaznaczeniem granic podziału terytorialnego kraju, geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia, a w razie potrzeby warunki wtłaczania wód do górotworu.
Do wniosku dołącza się również: dowód istnienia prawa do korzystania z informacji geologicznej, jakie w zakresie niezbędnym do prowadzenia zamierzonej działalności przysługuje wnioskodawcy oraz kopię decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną, dowód istnienia prawa przysługującego wnioskodawcy do nieruchomości gruntowej, w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność w zakresie wydobywania kopaliny metodą odkrywkową lub dowód przyrzeczenia jego ustanowienia, dowody istnienia określonych w nim okoliczności, w szczególności wyciągi z odpowiednich rejestrów, informacje o przeznaczeniu nieruchomości, w granicach których ma być wykonywana zamierzona działalność, w szczególności określonym przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz przepisy odrębne.
Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na: bip.starostwo.powiatpleszewski.pl Marianna Pera