Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w dniach 27-28 sierpnia 2024 roku w Warszawie w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 Innowacyjne rozwiązania organizacyjne dla producentów i konsumentów jako element rozwoju rynków lokalnych i krótkich łańcuchów dostaw, zorganizowało konferencję pn. „Krótkie łańcuchy dostaw produktów żywnościowych - szansą dla rozwoju lokalnej żywności”.
W wydarzeniu uczestniczyło 50 osób. Byli to przedstawiciele rolników, nauki, doradztwa rolniczego, brokerów innowacji, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Konferencję rozpoczął Dyrektor CDR O/Radom dr inż. Henryk Skórnicki witając uczestników i wprowadzając ich w jakże ważny, ale bardzo trudny temat Krótkich Łańcuchów Żywności, wspomniał o roli nauki i praktyki w procesie działalności w zakresie skracania łańcuchów dostaw, życzył owocnej współpracy i merytorycznej dyskusji.
Pierwszym prelegentem był Pan prof. Zbigniew Dolatowski z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego, który mówił na temat wpływu żywności na zdrowie człowieka.
Następnie Pani Barbara Sałata z CDR O/Radom przedstawiła podstawowe regulacje prawne z jakimi spotykają się rozpoczynający taką działalność lub już prowadzący zakresie MLO i RHD.
Dalsza część sesji popołudniowej to tematy poruszające kwestie zabezpieczania i przechowywania żywności, które przedstawili pracownicy naukowi ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jak bezpiecznie stosować dodatki do żywności, jaki mają wpływ na jakość żywności przetworzonej to temat zaprezentowany przez Panią dr inż. Katarzyna Ratusz, a Technologiczne aspekty utrwalania mięsa i jego przetworów przedstawił Pan dr hab. inż. Krzysztof Dasiewicz prof. SGGW.
Na zakończenie I–szego dnia organizatorzy przewidzieli wystąpienie P. Moniki Mrożek z CDR O/Radom nt. Polskiego e-bazarka, jego funkcjonalności i przydatności w rozwoju sprzedaży w ramach KŁŻ.
Dyskusja to ostatni element podsumowujący poruszane dotychczas tematy. Uczestnicy zwracali uwagę na specyficzny charakter prowadzenia działalności w ramach KŁŻ, oraz możliwości jej rozwoju w kontekście szerszej współpracy pomiędzy rolnikami a odbiorcami ich produktów czyli klientami.
Drugi dzień to kontynuacja zagadnienia KŁŻ, ale w kontekście zrealizowanych np. w ramach Działania Współpraca dobrych przykładów i praktyk już działających przedsięwzięć w tym realizacji projektów zagranicznych, które szczegółowo przedstawił Pan dr inż. Aleksander Bomberski z CDR w Brwinowie.
Swoje doświadczenia w zakresie zakładania Grup Operacyjnych zaprezentował P. Łukasz Czech, twórca 28 działających grup operacyjnych, z czego 15 w zakresie KŁŻ. W ramach swojej prezentacji zwrócił szczególną uwagę na aspekt biznesowy przedsięwzięć i każdorazowo stosowane podejście ekonomiczne w tym opłacalność produkcji.
Możliwości dofinansowania MLO i KŁŻ w PS WPR 2023–2027 i w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności to temat zaprezentowany przez P. Ireneusza Gradkę z CDR O/Radom.
Uczestnicy konferencji otrzymali informację o tym kto może liczyć i na jaką pomoc w działalności KŁŻ w aktualnych programach Unii Europejskiej ale także w ramach wsparcia krajowego.
Na zakończenie dyskusji i konferencji uczestnicy dodatkowo otrzymali informacje o kontynuacji tego przedsięwzięcia i zaproszenie na szkolenie z wyjazdem do Kielc w dniach 10-11.09.2024, organizowane także w ramach KSOW pt. „Producent rolny w łańcuchu dostaw żywności.”
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/