Kredyt „klęskowy”

Kredyt klęskowy ma na celu wsparcie gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. To kredyt na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę. Poszkodowani rolnicy bardzo często potrzebują znacznych środków finansowych, aby wznowić produkcję, bądź pokryć wyrządzone przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne straty. Kredyty „klęskowe” udzielane są ze środków własnych banków współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc ze strony ARiMR polega na spłacie za kredytobiorcę części należnego bankowi oprocentowania. Kredyt „klęskowy” może zostać udzielony w ramach dwóch linii kredytowych: inwestycyjnej K01 i obrotowej K02 w celu wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Jednym z banków, w których rolnicy mogą starać się o kredyt klęskowy jest BNP Paribas. Prowizja za udzielanie kredytów w tym Banku wynosi 0,5%. Bank wymaga zawarcia polisy ubezpieczenia w Concordii (ubezpieczenie sprzętu, majątku, budynków bądź życia i zdrowia). Kredyt przeznaczony jest na finansowanie nakładów rzeczowych niezbędnych dla wznowienia produkcji po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Maksymalna wysokość kredytu to 8 mln zł. Kredyt udzielany jest w terminie do 12 miesięcy od daty oszacowania szkód. Okres spłaty to maksymalnie 4 lata od daty wystąpienia szkody. Bank nie wymaga wkładu własnego.


1
 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kredyt; produkcji; środków; wymaga; bądź; wznowienia; których; specjalnych; działach; rolnych; gospodarstwach; rolnicy; atmosferycznych.; zjawisk; niekorzystnych; „klęskowy”; kl;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »