Koronawirus a zwierzęta domowe

pies sofa 620x500o
Prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w ramach w akcji MNiSW (#PosłuchajNaukowca) rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 od zwierząt domowych.

Video 

 

Profesor Frymus uspokoił właścicieli psów i kotów, że nic im nie grozi ze strony pupilów w stanie zagrożenia epidemicznego covid-19. 

 

Prof. Frymus wytłumaczył też, z czego wynika tak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. – Rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że ta choroba w Chinach na człowieka przeskoczyła od zwierząt. Prawie na pewno były to nietoperze i prawdopodobnie jakiś pośrednik pomiędzy nimi, który zakaził ludzi – zaczął swój wywód ekspert sugerując, że mogło to być źródłem pandemii covid-19.
– To jest fakt, ale to nie znaczy, że nasze psy i koty mogą nas zarazić – zaznacza prof. Frymus.

– Takie rzeczy, żeby nowa choroba się pojawiła od zwierząt się zdarzają i zdarzały w historii, ale zachodziły w wyjątkowych okolicznościach – mówi ekspert. Jego zdaniem zamieszanie związane z obawami o możliwość przeniesienia się koronawirusa ze zwierząt na ludzi wywołała informacja o psie z Hongkongu, u którego potwierdzono covid-19.

Był to mały piesek kanapowy, tzw. szpic miniaturowy (pomeranian). Najprawdopodobniej spał on w pobliżu swojego właściciela, który wcześniej został zakażony SARS-CoV-2.

– Kiedy w wymazach z gardła i nosa psa potwierdzono obecność ludzkiego koronawirusa, rzeczywiście wprowadziło to pewien niepokój – twierdzi prof. Frymus. Zwierzę zostało wzięte na kwarantannę i było badane przez kilka kolejnych dni. Po 3 tygodniach okazało się, że "pies się po prostu nawdychał" tego wirusa od swojego (zapewne kaszlącego) właściciela. Przez jakiś czas ludzki koronawirus utrzymywał się w psich błonach śluzowych, ale potem zniknął, bo nie był w stanie się namnażać. Kolejne wyniki testów były jednak negatywne i nie potwierdziły u zwierzęcia covid-19.

– Po głaskaniu psa czy kota (nawet zdrowego) zawsze na pewno należy umyć ręce, zwłaszcza przed jedzeniem – zaznacza prof. Frymus wskazując, że "jest to bardzo skuteczny środek profilaktyki przy tym zakażeniu".

 

 

 Źródło
 Główny Inspektorat Weterynarii
 https://www.wetgiw.gov.pl/

125ml milk

pies sofa 620x500o
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; frymus; koronawirus; zwierząt; swojego; jakiś; choroba; który; rzeczywiście; stanie; covid-19. –; zaznacza; domowe; potwierdzono; zwierzęta; pobliżu; pewien; badane; kwaran;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »