Od 30 lipca do 15 września br. odbywały się konsultacje do II wersji Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Swoje uwagi mogli zgłaszać rolnicy oraz przedstawiciele środowisk wiejskich, związki branżowe, izby rolnicze. KPS jest istotnym dokumentem, gdyż zastąpi on obowiązujące dotychczasowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej, jak również Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zarząd wraz z pracownikami Wielkopolskiej Izby Rolniczej dokonał szczegółowej analizy tego Planu, pod kątem szans i zagrożeń dla naszych rolników, mając na uwadze, że będzie on miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju wielkopolskich gospodarstw rolnych. Szczegółowe uwagi Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które 15 września br. wprowadziliśmy do formularza dostępnego na stronie Ministerstwa dostępne są tutaj.
Podczas konsultacji II wersji Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 najczęściej zgłaszane uwagi dotyczyły:
- Ekoschematów – aż 14%. Również Wielkopolska Izba Rolnicza zgłosiła liczne uwagi do Ekoschematów. Naszym zdaniem wysokość nowych dopłat, w porównaniu z obecnie obowiązującymi, zależeć będzie od wybranych przez rolnika ekoschematów. Jest to zgodne z nową strategią Komisji Europejskiej zwiększenia bioróżnorodności i wspierania praktyk rolniczych, korzystnych dla środowiska oraz klimatu. Należy pamiętać, że będą to zobowiązania roczne, deklarowane przez rolnika na etapie składania wniosku o dopłaty bezpośrednie. Z wyliczeń przygotowanych przez Zarząd i pracowników Wielkopolskiej Izby Rolniczej jasno wynika, że na nowej polityce rolnej najwięcej stracą większe gospodarstwa towarowe, które nie prowadzą produkcji zwierzęcej. Zaproponowane stawki za najbardziej dostępne technologicznie ekoschematy są zbyt niskie i spowodują, że suma dopłat dla rolnika będzie niższa od tej, które otrzymują obecnie. Proponowane stawki ulegną z pewnością obniżeniu, gdyż większość rolników będzie wybierało najprostsze ekoschematy, nie ingerujące w przestrzeń produkcyjną.
- interwencji na rzecz scaleń gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym – 5,6%
- interwencji w formie płatności bezpośrednich - wsparcie dochodów związanych z wielkością produkcji – 4,5%
- interwencji w sektorze pszczelarskim – 3,2%
- interwencji na rzecz ochrony cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 – 3%
- konieczności zapewnienia wsparcia infrastruktury technicznej na obszarach wiejskich - 3%
- interwencji LEADER - 2,9%
- interwencji na rzecz systemów jakości 2,8 % oraz wsparcia ich uczestników 2,5%.
Blisko 6% uwag dotyczyło również informacji zawartych w części diagnostycznej Planu.
W konsultacje społeczne zaangażowały się podmioty deklarujące się jako:
- organizacje pozarządowe – 29% (dodatkowo organizacje ekologiczne - 3,3%),
- osoby fizyczne – 20%,
- doradztwo rolnicze – 9,5%,
- JST – 8,2%,
- związki branżowe – 7%,
- izby rolnicze – 5,2%.
Teraz wszystkie uwagi i komentarze zgłoszone w ramach społecznych konsultacji projektu Krajowego Planu Strategicznego będą wnikliwie analizowane pod kątem możliwości uwzględnienia ich w ostatecznej wersji KPS, która zostanie przesłana do Komisji Europejskiej, najpóźniej do 1 stycznia 2022r.
Aleksander Poznański
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Źródło: Dostępne u autora
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/