Do 19 stycznia br. trwały wewnętrzne konsultacje w ramach samorządu rolniczego, dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt rozporządzenia dostępny jest tutaj
Po konsultacji projektu z hodowcami trzody, Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie skierowanym do KRIR przedstawiła swoje uwagi w tym temacie. Zaproponowana w rozporządzeniu 8-dniowa możliwość utrzymywania loch w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym wydaje się zbyt krótka, aby móc zrealizować ją w gospodarstwach. Maciory wprowadza się do kojców porodowych dla loch zazwyczaj dwa tygodnie przed wyproszeniem, aby przyzwyczaić zwierzę do nowego środowiska i oszczędzić zbędnego stresu bezpośrednio przed porodem. Rolnicy wskazują, że zastosowanie jarzm musi odbyć się minimum 2-3 dni przed porodem, w związku z czym po oproszeniu zostałoby tylko 5-6 dni możliwości utrzymywania w jarzmie, po których musiałoby nastąpić przemieszczenie lochy do kojca bezjarzmowego, co wiązałoby się zarówno ze stresem zwierząt, jak i zagrożeniem bezpieczeństwa dla osób obsługujących.
Wielkopolska Izba Rolnicza zaproponowała w związku z powyższym wprowadzenie możliwości maksymalnie 4-tygodniowego utrzymania zwierząt w systemie jarzmowym, co przyczyni się do zmniejszenia upadków nowo narodzonych zwierząt oraz zmniejszenia stresu okołoporodowego loch.
Jeżeli chodzi o zmianę polegającą na objęciu wsparciem w ramach działania „Dobrostan zwierząt” również sektora owiec, wielkopolski samorząd rolniczy ocenił to pozytywnie.
Opracowanie: G. Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/