W dniu 22 marca br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyło się podsumowanie III edycji konkursu,,Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. Organizatorem konkursu jest Krajowa Rada Izb Rolniczych. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz patronatem medialnym przez Telewizję Polską i Tygodnik Poradnik Rolniczy.
Miło nam poinformować, że w gronie laureatek konkursu znalazła się Pani Ilona Michalak z gm. Rychwał, w powiecie konińskim. W uroczystości obok laureatki uczestniczyła Delegatka Wielkopolskiej Izby Rolniczej do KRIR - Pani Jolanta Nawrocka, która w imieniu Zarządu WIR przekazała naszej laureatce nagrodę.
Pani Ilona wraz z mężem prowadzi w miejscowości Kuchary Borowe gospodarstwo rolne o powierzchni ok.130 ha, nastawione na produkcję bydła mlecznego. Stado bydła liczy ponad 200 sztuk. W tak dużym gospodarstwie pracy nie brakuje, jednak Pani Ilona jest osobą, której nie wystarcza tradycyjne gospodarowanie. W poszukiwaniu dodatkowych źródeł dochodu, ale przede wszystkim widząc rosnące zapotrzebowanie na zdrową żywność, uruchomiła przy gospodarstwie serowarnię.
Przyzagrodowa produkcja serów oparta na bazie wytwarzanego w gospodarstwie surowca – mleka uruchomiona została w 2019 roku. Wszystkie sery wytwarzane są z niepasteryzowanego mleka pochodzącego od wyselekcjonowanych krów, których mleko ma wysoką zawartość tłuszczu. Udój od tych krów przeprowadza się przy użyciu dojarki bańkowej. Przy wytwarzaniu sera, rolniczka stara się o maksymalne wykorzystanie naturalnych benefitów mleka, poprzez zastosowanie własnych receptur tak, aby w pełni wyeliminować wszelkie substancje konserwujące, poprawiające strukturę, smak i zapach. Jedynym kupowanym dodatkiem, są liofilizowane kultury bakterii. Od kilku miesięcy serowarnia jest wyposażona w nowoczesne, profesjonalne wyposażenie.
Jest to,,pionierska” działalność w naszym regionie. Rolniczka troszczy się, aby jej wyroby były smaczne, a asortyment, co raz bogatszy. Produkowane przez nią sery zyskały sławę, z powodu swej znakomitej jakości. Pomimo, że odległość gospodarstwa od większego skupiska ludzi jest znaczna, do gospodarstwa przyjeżdżają liczni odbiorcy, a produkcja i sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa, ciągle się rozwija. Produkcja serów, stała się pasją rolniczki, którą podzielają jej 2 córki w wieku: 16 i 17 lat - uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, gdzie kształcą się m.in.: w zakresie żywienia człowieka, co w przyszłości, daje szansę na jeszcze bardziej fachową, kontynuację obranego przez rolniczkę kierunku.
Pani Michalak postawiła na nowoczesne metody promocji swoich produktów. Jej oferta znajduje się już na portalu: Polska smakuje i Polski e-bazarek. Ponadto korzysta z serwisów społecznościowych – Facebook: serownia.kuchary, gdzie na bieżąco zamieszcza informacje o produktach, dostępności, promocjach, eventach. Nie rezygnuje z bezpośrednich form promocji serów (mimo przerwy spowodowanej pandemią), jakim są kiermasze żywności lokalnej, festyny, lokalne i regionalne imprezy folklorystyczne, konkursy.
Pani Ilonie serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w rozwoju swej produkcji oraz gospodarstwa.
(-) E. Bryl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/