Każdy z nas pamięta przywoływaną już w szkole podstawowej postać niezłomnego wielkopolskiego chłopa Michała Drzymały, który przechytrzył urzędników pruskich i mimo zakazu zamieszkał na odkupionej od Niemca dwuhektarowej działce w Podgradowicach (obecnie powiat grodziski). Pamiętamy historię wozu cyrkowego przestawianego o metr co 48 godzin, który stał się symbolem oporu polskiego chłopa przeciwko germanizacji.
Wielkopolska Izba Rolnicza pragnąc uczcić osobę Michała Drzymały, 13 września, w dniu jego 160 urodzin, zorganizowała konferencję historyczną, zapraszając do współpracy Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim oraz Urząd Miasta i Gminy Rakoniewice.
Konferencję poprzedziło spotkanie na rynku w Rakoniewicach, gdzie stoi replika wozu Michała Drzymały. Uczestnicy uroczystości zwiedzili ten niezwykły zabytek oraz odwiedzili oddalone o kilkaset metrów Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, gdzie powstała Izba Pamięci poświęcona Michałowi Drzymale i jego walce z bezduszną polityką pruskiego zaborcy.
Następnie zgromadzeni goście udali się pod pamiątkowy obelisk w Drzymałowie (dawne Podgradowice), który stoi na ziemi należącej kiedyś do Michała Drzymały. To właśnie w tym miejscu Michał Drzymała wraz z rodziną mieszkał w cyrkowym wozie. Po złożeniu kwiatów przez przybyłe delegacje, uczestnicy uroczystości udali się do pobliskiego gościńca „U Michała”. Tam odbyła się konferencja historyczna, podczas której wspominano bohatera i jego walkę o prawo do ziemi. Najważniejszym punktem konferencji był wykład prof. Małgorzaty Konopnickiej z Uniwersytetu Zielonogórskiego, która przybliżyła biografię bohaterskiego chłopa oraz burzliwą historię jego sporu z pruskim zaborcą.
Postać Michała Drzymały jest bardzo ważna dla mieszkańców ziemi grodziskiej. Z inicjatywy władz Gminy i Miasta Rakoniewice rok 2017 obchodzony jest jako rok pamięci Michała Drzymały. O najważniejszych działaniach upamiętniających tego bohatera, opowiedzieli Starosta Grodziski - Mariusz Zagaiński oraz Burmistrz Rakoniewic - Gerald Tomiak.
Następnie prowadzący konferencję Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej poprosił obecnego na sali Tadeusza Drzymałę, prawnuka Michała, o kilka słów na temat losów rodziny Drzymałów i inicjatyw upamiętniających postać jego pradziadka.
Pani Małgorzata Włodarczyk Wójt Miasteczka Krajeńskiego (powiat pilski), gdzie Michał Drzymała spędził ostatnie 10 lat życia i gdzie w roku 1937 został pochowany, opowiedziała o działaniach mieszkańców oraz władz gminy, które pozwalają zachować pamięć o tym wielkopolskim bohaterze.
Regionalista Edward Laskowski - autor tekstu biograficznego o Michale Drzymale, (tekst zamieszczony został we wrześniowym wydaniu Biuletynu WIR Siewca Wielkopolski), przywołał kilka ciekawych anegdot z życia Michała Drzymały, które do dnia dzisiejszego opowiadają mieszkańcy Rakoniewic. Obecni na konferencji Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w swoim wystąpieniu opowiedział o tym jak postrzegana jest postać Michała Drzymały na Mazowszu, a Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec przyznał, że zazdrości Wielkopolsce takiego bohatera, jakim był Michał Drzymała, który swoją postawą potrafił zjednoczyć polskie społeczeństwo przeciw polityce zaborcy.
Podsumowując konferencję Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i wyraził nadzieję, że inicjatyw takie jak ta, pozwolą zachować pamięć o minionych wydarzeniach i uświadomić nam wszystkim, że historie takie jak historia Michała Drzymały, wpływają na świadomość nie tylko ich naocznych świadków, ale są także nieodłączną częścią naszej tożsamości oraz wyrazem patriotyzmu i szacunku do historii.
WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/