Konferencja historyczna pt. „Walka o utrzymanie polskości w zaborze pruskim”

Pod takim tytułem 25 kwietnia 2018 r. odbyła się konferencja historyczna zorganizowana w ramach cyklu pn. „Wielkopolskie drogi do wolności”. Konferencja poświęcona była pamięci Michała Drzymały polskiego chłopa, który prowadził spór z administracją zaborcy o pozwolenie na budowę domu, i którego wóz stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim oraz ks. Bolesława Domańskiego i Polaków w Niemczach spod znaku „Rodła”, którzy walczyli o powrót ziemi krajeńskiej do macierzy.

1

 

Konferencję poprzedziła uroczysta msza święta w intencji śp. Józefy i Michała Drzymałów, śp. księdza Bolesława Domańskiego oraz walczących o polskość. Eucharystię odprawił ksiądz Błażej Kownacki proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Miasteczku Krajeńskim. Duszpasterz w przepięknym kazaniu nawiązał do wielu sytuacji, w których Polacy wykazali się wielkim patriotyzmem. W walce o niepodległość często towarzyszyła im głęboka wiara w Boga. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie śp. Drzymałów. Zgodnie z miejscową tradycją została odśpiewana „Rota”. W nabożeństwie uczestniczyli potomkowie niezłomnego Polaka – Fryderyk i Feliks Drzymałowie oraz uczniowie szkół, których Michał Drzymała jest patronem.

2

 

Po mszy świętej zebrani udali się do Brzostowa (powiat pilski), gdzie odbyła się konferencja. Na miejscu wszystkich powitała wójt gminy Miasteczko Krajeńskie – Małgorzata Włodarczyk oraz prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski. Zgromadzeni obejrzeli film przygotowany przez Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie, w którym mieszkańcy przedstawili krótką rekonstrukcję życia Michała Drzymały.

3

 

Po projekcji prezes WIR wręczył współorganizatorom podziękowania i pamiątkowe medaliony. Wspomniał, że w 2017 r. w Rakoniewicach, odbyła się podobna konferencja w 160 rocznicę urodzin Michała Drzymały. Dzisiejsze spotkanie odbyło się w 81 rocznicę jego śmierci. Ten zwykły chłop stał się wzorem polskości, opisywanym przez wybitnych pisarzy. Choć w pewnym momencie zapomniany, w końcu został doceniony nawet przez władze państwowe. Jego pogrzeb był wielką demonstracją patriotyzmu. Obecnie dzieci uczą się o nim w szkole.

4

 

Regionalista Jerzy Jelonek w obszerny sposób opowiedział o historii Krajny począwszy od najwcześniejszych czasów, jeszcze przed powstaniem państwa polskiego, aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. Na tych ziemiach dochodziło do walk o polskość podczas wojen z zakonem krzyżackim, w trakcie potopu szwedzkiego a także w powstaniu wielkopolskim. Dopiero 31 stycznia 1945 walka została zwieńczona zwycięstwem i ziemia złotowska została wyzwolona przez wojska polskie.

5

 

Prelekcję na temat działalności księdza Bolesława Domańskiego przedstawiła dr hab. Jowita Kęcińska-Kaczmarek. Ten niezwykły człowiek „wymykał się wszelkim definicjom”. Zwany niezłomnym proboszczem z Zakrzewa, krzewił polskość na ziemiach zaboru pruskiego. Pani profesor przytoczyła liczne fragmenty ze swej publikacji „Pamięć i dzieło księdza Patrona Bolesław Domańskiego na Krajnie”. Jego postawa do dziś jest przyczynkiem do wielu działań podejmowanych na ziemi złotowskiej. Jednym z nich jest konkurs plastyczny „Moja Matka Boska Radosna-Leśna”, do którego współorganizacji pani profesor zaprosiła Wielkopolską Izbę Rolniczą.

6

 

Na zakończenie Prezes Piotr Walkowski podziękował prelegentom oraz dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej – Kamili Krzanik – Dworakowskiej. Otrzymali oni również pamiątkowe medaliony.

7

 

Dla wszystkich obecnych była to niezwykła lekcja historii oraz patriotyzmu i przywiązania polskiego chłopa do ziemi rodzicielki.

8

 

Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Wójtem Gminy Miasteczko Krajeńskie, powiatem złotowskim oraz Muzeum Ziemi Złotowskiej. W konferencji wzięło udział ponad sto osób, wśród których była młodzież szkolna, potomkowie Michała Drzymały, rolnicy-delegaci WIR oraz samorządowcy i sołtysi.

9

 

Beata Górecka

 

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:
komentarz
@ Konferencja historyczna pt. „Walka o utrzymanie polskości w zaborze pruskim” | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl
Gość | 2018-05-09 22:02:03 | IP: 185.157.12.*
Czy w związku z konferencją ukaże się jakaś publikacja pokonferencyjna?

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: michała; konferencja; ; domańskiego; została; bolesława; historyczna; zaborze; prezes; księdza; odbyła; których; muzeum; złotowskiej.; wszystkich; potomkowie; którego; pols;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »