14 listopada br. odbyła się konferencja dot. rozwoju pszczelarstwa, podczas której pszczelarze z całej Wielkopolski rozmawiali o tym jak poprawić warunki chowu i hodowli pszczół. Organizatorem konferencji był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
W ramach konferencji tematykę związaną z rolą pszczół oraz sytuacją pszczelarstwa w Polsce i na świecie przedstawił Waldemar Kudły Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. Następnie wystąpienie pt. „Wspólne inicjatywy edukacyjne szansą dla pszczół” przedstawił Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, w którym odniósł się do konieczności kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz wdrażania realnych działań dotyczących pomocy zapylaczom i edukacji o ich roli. W Polsce od kilku lat systematycznie rośnie liczba rodzin pszczelich. W 2016 roku, w rejestrach prowadzonych przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii określono, że liczba rodzin pszczelich wynosi ok. 1,5 mln. W porównaniu z rokiem 2015 liczba ta wzrosła o ok. 56 tys. rodzin. Jednocześnie, na całym świecie w ostatnich latach gwałtownie pogorszyła się kondycja rodzin pszczelich prowadząca do ich masowego osypywania się. Pszczoły i inne owady zapylające zapylają 90% roślin i odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, produkcji żywności i zachowaniu bioróżnorodności.
Jednym z rozwiązań mających na celu poprawę kondycji pszczelarstwa w Wielkopolsce jest zaproponowane przez Urząd Marszałkowski dofinansowanie zakupu sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Urząd Marszałkowski będzie finansował do 90 proc. kwoty przeznaczonej na zakup sadzonek, maksymalnie do 20 tysięcy złotych dla jednego samorządu. Wnioski można składać do końca listopada.
Opracowanie: Katarzyna Strzyż
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/