17 listopada w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Zrzeszenia. W spotkaniu poza Zarządem Zrzeszenia uczestniczyli również zasłużeni członkowie Zrzeszenia, hodowcy drobiu oraz zaproszeni goście, wśród nich Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Dariusz Hyhs.
W części roboczej spotkania omawiano kwestie dotyczące sytuacji na rynku mięsa drobiowego oraz jaj. Przypomniano również o profilaktyce zapobiegającej rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy i obowiązkiem podjęcia działań zabezpieczającym fermy i kurniki przed ewentualnym przeniknięciem wirusa grypy ptaków.
Spotkanie było okazją do podziękowania wieloletnim członkom Zrzeszenia za pracę na rzecz rozwoju branży drobiarskiej. Prezes Zarządu Zrzeszenia Roman Kupijaj wręczył pamiątkowe grawertony członkom Zrzeszenia, którzy zdecydowali się ograniczyć swoją działalność zawodową. Słowa podziękowania za współpracę z samorządem rolniczym oraz wieloletnią pracę na rzecz wielkopolskiego rolnictwa, przekazał także Prezes WIR, który wyraził również nadzieję, że wyróżnieni hodowcy, swoim doświadczeniem i wiedzą będą w dalszym ciągu wspierać wielkopolskie drobiarstwo oraz przyczynią się do rozwoju potencjału produkcyjnego młodszego pokolenia wielkopolskich hodowców drobiu.
Na wniosek Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał Odznakę Honorową Zasłużony dla Rolnictwa hodowcom i producentom drobiu, którzy przyczynili się do rozwoju drobiarstwa w Wielkopolsce. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Elżbieta Siudzińska, Arkadiusz Siudziński, Józef Niechciał, Kazimierz Kowalski, Henryk Spławski oraz Andrzej Skowronek.
Uchwałą Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Wielkopolskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Drobiu zostało odznaczone Medalionem im. Dr Aleksandra Hrabiego Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej. Odznaczenie wręczył Prezes WIR Piotr Walkowski.
Wielkopolskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Drobiu powstało w odpowiedzi na potrzebę zorganizowania się wielkopolskich hodowców i producentów drobiu w celu wspólnej reprezentacji, wymiany doświadczeń i większego oddziaływania na kwestie związane z organizacją produkcji drobiu w Polsce.
Związek obserwuje sytuacje na rynku drobiu i reaguje na problemy, z którymi borykają się jego producenci. Przedstawiciele Zrzeszenia opiniują kwestie związane z drobiarstwem, reprezentują hodowców oraz współpracują ze służbami działającymi w otoczeniu producentów i hodowców drobiu.
Celem Związku jest szeroko rozumiana ochrona praw i interesów hodowców i producentów drobiu oraz prowadzenie działań na rzecz rozwoju, podnoszenia poziomu i kultury chowu i hodowli drobiu. Zrzeszenie opiniuje projekty aktów prawnych i rozwiązań legislacyjnych dotyczących branży drobiarskiej oraz inicjuje i organizuje szkolenia dla swoich członków, mające na celu uzupełnianie wiedzy i podnoszenie ich kwalifikacji z zakresu hodowli. Zrzeszenie włącza się również w działania promocyjne mające na celu zwiększenie spożycia produktów drobiarskich. Jest współorganizatorem corocznego Święta Kaczki oraz angażuje się w promocję gęsiny, która towarzyszy obchodom święta św. Marcina (11 listopada).
Wielkopolskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Drobiu współpracuje z organizacjami społecznymi i gospodarczymi działającymi na rzecz rolnictwa i drobiarstwa, w tym również z Wielkopolską Izbą Rolniczą. W ubiegłym roku WZHiPR była partnerem WIR przy organizacji Forum Polsko – Francuskiego i konferencji pt. „Perspektywy rozwoju produkcji drobiarskiej w Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem potencjału produkcyjnego Francji i Polski”.
Opracowanie: Katarzyna Strzyż
Zdjęcia: Wielkopolskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Drobiu
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/