09-05-2022
V Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Nauki ekonomiczne dla agrobiznesu i obszarów wiejskich” po raz kolejny stworzyła platformę wymiany poglądów środowiska naukowego z praktykami, zarówno z kraju jak i zagranicy, których zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zmieniających się potrzeb gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem agrobiznesu, jego miejsca w teorii ekonomii oraz zmieniających się warunków i wyzwań stawianych przed tym sektorem gospodarki.
W dniach 9-10 maja 2022 r. w formie hybrydowej – w SGGW i on-line – eksperci z krajowych i zagranicznych ośrodków badawczych dyskutują nad aktualnymi tematami, wśród których znajdziemy:
– European Green Deal – wyzwania dla rolnictwa
– Europejskie rolnictwo w kontekście wyzwań energetycznych
– Kontrakty na dostarczanie rolno-środowiskowych dóbr publicznych w rolnictwie – doświadczenia i wyzwania – podsumowanie wyników projektu CONSOLE
– The challenges of the European Green Deal under current shocks and future development needs
– Environmental and economic pressures on agriculture and ways to address them
– Uwarunkowania społeczno-ekonomiczne sektora rolno-spożywczego
Szczegółowy program Konferencji.
Konferencję otworzył dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW – Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, który powitał gości Konferencji i zaprosił do zabrania głosu Rektora SGGW.
JMR prof. dr hab. Michał Zasada na uroczystym otwarciu V Konferencji „Nauki ekonomiczne dla agrobiznesu i obszarów wiejskich” powitał wszystkich zebranych uczestników zebranych w Auli Kryształowej SGGW oraz on-line.
Rektor w swoim wystąpieniu mówił:
W tegorocznej edycji Konferencji nacisk położony jest na Europejski Zielony Ład – konferencja nosi tytuł „European Green Deal – wyzwania dla sektora agrobusiness i obszarów wiejskich”. Przed nami dwa dni wykładów w sesjach plenarnych i tematycznych oraz panel dyskusyjny współorganizowany z trzema ambasadami w Polsce: niemiecką, francuską i holenderską. Dziękuję przedstawicielom tych instytucji za wieloletnią i owocną współpracę. Uczestnicy będą mieli szansę na głębsze zrozumienie i omówienie różnych perspektyw wyzwania, jakie niesie ze sobą Zielony Ład, nie tylko on sam, ale także w związku z kryzysem pandemicznym COVID-19 i wielkim szokiem wojny na Ukrainie. Oba wydarzenia w znaczący sposób wpłynęły na cały świat i jego gospodarkę, ale przede wszystkim zmieniły stan rozwoju sektora rolnego i łańcuchów dostaw żywności. Europejski Zielony Ład to plan odbudowy gospodarki Unii Europejskiej, mający na celu zminimalizowanie skali zużycia zasobów naturalnych przy jednoczesnym zachowaniu międzynarodowej konkurencyjności. Dlatego proponuje również środki, które znacząco wpłyną na sektor rolny w UE. Obejmują one ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin, nawozów i środków przeciwdrobnoustrojowych, a także stymulowanie rozwoju rolnictwa ekologicznego, zmianę nawyków żywieniowych Europejczyków, ochronę i przywracanie ekosystemów oraz zwiększanie bioróżnorodności zasobów naturalnych. Dostosowanie rolnictwa do wymogów Zielonego Ładu, zwłaszcza kluczowych z punktu widzeniatego sektora strategii „od pola do stołu” i „bioróżnorodności”, jest zadaniem kosztownym i niesie ze sobą wiele zagrożeń dla konkurencyjności produkcji rolnej, a w konsekwencji także do dochodów rolników i dostępności żywności. Wyzwania te należy również postrzegać w nowym kontekście i sytuacji globalnej wywołanej rosyjską inwazją na Ukrainę. Życzę Państwu owocnego czasu spędzonego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Proszę również spędzić trochę czasu na pięknym Starym Kampusie naszej Uczelni.
|
Podczas otwarcia Konferencji dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW – Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, powitał znamienitych gości Konferencji, wśród których są m.in. przedstawiciele wiodących ośrodków akademickich i międzynarodowych instytucji:
Prof. Alan Matthews, School of Social Sciences and Philosophy at Trinity College Dublin, Irlandia
Dr Jerzy Plewa, Ekspert w Team Europe, były Dyrektor Generalny Dyrekcji ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej, Polska
Dr Tania Runge, Thünen Institute of Rural Studies, Niemcy
Dr Pierre-Marie Aubert, Institute for Sustainable Development and International Relations, Francja
Mr Andre Hoogendijk, Director-General of BO Akkerbouw, Niderlandy
Ms Carolien Spaans, Agricultural Counsellor, Ambasada Niderlandów, Niderlandy
Ms Marie-Christine Le Gal, Agricultural Counsellor, Ambasada Francji, Francja
Dr Pierre-Marie Aubert, Institute for Sustainable Development and International Relations, Francja
Mr André Hoogendijk, Director-General of BO Akkerbouw, Niderlandy
Mr Peter Friedmann Kraft, Food and Agriculture Advisor, Ambasada Niemiec, Niemcy
Ms Marie-Christine Le Gal, Agricultural Counsellor, Ambasada Francji, Francja
Dr hab. Olena Bohdaniuk, National University of Life and Enviromental Sciences of Ukraine, Ukraine
Dr hab. Lesia Voliak, National University of Life and Enviromental Sciences of Ukraine, Ukraine
Dr hab. Julia Galchynska, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine, Ukraine
Dr Yanay Faria, Tel Hail College, Israel
Prof. Kharynovych-Yavorska Diana, Ukraine
Dr hab. Oksana Makarchuk, National University of Life and Enviromental Sciences of Ukraine, Ukraine
Dr hab. Tetyana Kuts, National University of Life and Enviromental Sciences of Ukraine, Ukraine
W konferencji uczestniczą także naukowcy z SGGW:
Dr hab. Ludwik Wicki, prof. SGGW
Dr hab. TomaszRokicki, prof. SGGW
Dr hab. Anna M. Klepacka
Dr hab. Mariusz Hamulczuk,
mgr Denys Cherevyk
Dr hab. Alina Daniłowska, prof. SGGW
Dr hab. Agata Malak-Rawlikowska, prof. SGGW
Dr hab. Adam Wąs, prof. SGGW
Prof. dr hab. Edward Majewski
Miłosz Gęsiorski
Dr Michał Wielechowski
Dr hab. Maria Janicka
mgr Faisal Anggi Pradita
Dr hab. Katarzyna Boratyńska
Dzięki gościom z ośrodków z różnych krajów możliwa jest wymiana różnorodnych doświadczeń i perspektyw, które pozwolą na rozwój wiedzy teoretycznej i jej praktyczną implementację.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl