Komunikat prasowy dotyczący kontroli WIJHARS w spółce Makarony Polskie S.A

1. W spółce Makarony Polskie S.A. WIJHARS w Rzeszowie przeprowadził w 2013 r.
2 kontrole.

2. W wyniku przeprowadzonych kontroli 5 partii makaronu bez dodatku jaj, o łącznej masie 19477,3 kg, w 2 partiach o łącznej masie 8948,5 kg wykryto obecność mąki
z pszenicy zwyczajnej powyżej 10%, podczas gdy producent zadeklarował 100% durum - mąki semoliny.

3. Odnosząc się do wysokości potencjalnej kary pieniężnej, zwrócić należy uwagę na fakt, że WIJHARS w Rzeszowie na żadnym z etapów postępowania nie wskazywał, że zamierza wymierzyć karę w maksymalnej możliwej wysokości, tj. ok. 13 mln złotych.

4. W toku prowadzonego postępowania, Wojewódzki Inspektor w Rzeszowie złożył oświadczenie o tym, że zachodzi przesłanka do wyłączenia go z postępowania z mocy prawa, w związku z posiadaniem przez niego akcji skontrolowanej spółki.

5. W konsekwencji Główny Inspektor podjął wszystkie działania do których był zobligowany w świetle obowiązujących przepisów, w szczególności wyeliminował niewłaściwie prowadzone postępowanie administracyjne przez organ I instancji oraz poinformował Wojewodę Podkarpackiego, będącego bezpośrednim przełożonym WIJHARS w Rzeszowie, o zaistniałej sytuacji, celem podjęcia właściwych działań służbowych względem Wojewódzkiego Inspektora. Między innymi w konsekwencji powyższego Podkarpacki Wojewódzki Inspektor został odwołany z zajmowanego stanowiska.

Główny Inspektor na każdym etapie działał zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

6. Należy zauważyć, że w 2013 i 2014 roku GIJHARS wielokrotnie wyjaśniał wątpliwości zgłaszane w interpelacjach poselskich wobec sposobu postępowania organów Inspekcji w stosunku do spółki Makarony Polskie S.A.

 

Wyjaśnienie do artykułu „Kary nie będzie. Umorzenie po znajomości?” („Gazeta Wyborcza” z dnia 18 marca 2015 r.)

Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
http://www.ijhar-s.gov.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wijhars; polskie; inspektor; makarony; postępowania; rzeszowie; kontroli; spółce; łącznej; konsekwencji; prasowy; komunikat; wojewódzki; dotyczący; należy; powyższego; między; wojew&oa;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »