shiuz__750 x 100 px_1

Komu zależy na obniżeniu wartości polskich koni arabskich

– Sprawa Janowa Podlaskiego odżywa od czasu do czasu, zwłaszcza przed wyborami – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami spotkał się dziś z dziennikarzami na terenie Stadniny Koni Janów Podlaski.

Chrzciny źrebiąt. Minister J.K. Ardanowski został ojcem chrzestnym klaczy o imieniu Paita

- Polski Związek Hodowców Koni Arabskich w skierowanym do mnie liście zaznacza, że hodowcy podejrzewają, iż pośrednicy zajmujący się sprzedażą naszych koni są zainteresowani obniżeniem ich wartości i w efekcie końcowym są w stanie uzyskać znacząco większe zyski na swojej działalności handlowej – podkreślił minister i dodał, że na takim działaniu tracą w pierwszej kolejności hodowcy koni arabskich.

Szef resortu rolnictwa przedstawił dziś także dokumenty z przeprowadzonych w stadninie kontroli. Oprócz raportów z kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego z marca 2016 roku oraz kontroli Najwyższej Izby Kontroli także z 2016 roku ujawnił wyniki audytu, który do tej pory nie był upubliczniany, a na który często się powoływano twierdząc, że dobrze ocenia on pracę zwolnionego prezesa.

– Audyt jasno wykazał, że w stadninie działo się źle. Nie było pełnej ewidencji dzierżaw, nie było żadnych mechanizmów weryfikujących faktury za organizowane aukcje, a stadnina nie posiadała baz danych uczestników aukcji – poinformował minister.

Audyt zawiera też uwagę, o braku określonych, jasnych procedur związanych z kierowaniem i odpowiedzialnością za stadninę podczas nieobecności prezesa. W uwagach podkreślono, że prezes Trela przez 71 dni w roku 2015 przebywał w delegacji, a nie było wyznaczonej osoby odpowiedzialnej w tym czasie za całe przedsiębiorstwo rolne.

Minister zwrócił jednocześnie uwagę, że przedstawione wyniki kontroli w sposób wyraźny przeczą głoszonej tezie o bardzo dobrym kierowaniu stadniną przez odwołanego przez ministra Jurgiela prezesa. Jak podkreślił minister, również wyniki finansowe, bez sprzedaży najlepszej klaczy w 2015 roku nie były rewelacyjne.

– Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w stadninie w Janowie Podlaskim w roku 2019 stwierdzają brak nieprawidłowości, a kontrola w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w zakresie nadzoru nad stadniną zakończyła się brakiem wniosków pokontrolnych z powodu niestwierdzenia nieprawidłowości – podkreślił minister.

Kończąc swoją wypowiedź minister Ardanowski podkreślił, że dziś czas już, aby spuścić kurtynę na to co do tej pory, przez lata działo się w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim i rozpocząć nowe otwarcie.

Materiały

Do pobrania
Audyt.pdf 5.52MB

Zdjęcia (10)

Pokaż zdjęcie 1 z galerii. Chrzciny źrebiąt. Minister J.K. Ardanowski i wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk Pokaż zdjęcie 2 z galerii. Chrzciny źrebiąt. Minister J.K. Ardanowski został ojcem chrzestnym klaczy o imieniu Paita Pokaż zdjęcie 3 z galerii. Chrzciny źrebiąt. Minister rolnictwa J.K. Ardanowski z klaczą i jej źrebięciem_ Pokaż zdjęcie 4 z galerii. Jeden z najbardziej zasłużonych koni czystej krwi arabskiej - ogier Barbarossa podczas pokazu

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

1920
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kontroli; ; wyniki; stadninie; galerii.; zdjęcie; pokaż; który; minister; wartości; arabskich; rolnictwa; podkreślił; prezesa.; podlaskim; działo; janowie; zależy; hodowcy; obniż;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »