W dniu 18 maja br. swoje posiedzenia miała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na jej zaproszenie przedstawialiśmy temat „Wyzwania wielkopolskiego rolnictwa wobec kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej w aspekcie europejskich dążeń do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu i zawartymi w nim strategiami: „Różnorodności biologicznej” i „Od pola do stołu”.
Na wstępie podkreśliliśmy, że temat jest bardzo ważny i wielowymiarowy a nasza prezentacja jest przygotowana z punktu widzenia rolników, których reprezentuje Wielkopolska Izba Rolnicza. Przekazaliśmy, że warto było by zorganizować regionalną, wielkopolską konferencję na temat właśnie wyzwań stojących przed wielkopolską branżą rolno-spożywczą i przyszłości tego sektora.
Z punktu widzenia rolników zauważamy, że największe wyzwania to:
- Kryzys klimatyczny
- Zagrożona bioróżnorodność biologiczna
- Skutki agresji Rosji na Ukrainę
- Wysokie ambicje Komisji Europejskiej
- Krótki czas na wdrożenie Krajowego Planu Strategicznego
Kombinacja tych wyzwań prowadzi do następujących pytań:
- Jak produkować więcej płodów rolnych, zużywając mniej środków produkcji – takich jak nawozy, środki ochrony roślin, antybiotyki oraz ograniczając powierzchnię gruntów rolnych w celu zwiększania bioróżnorodności i zwiększając powierzchnię upraw ekologicznych?
- Kto za to zapłaci?
- Czy Unia Europejska ma być klubem bogatych konsumentów szukających żywności ekologicznej, czy raczej brać na siebie większą odpowiedzialność w zakresie wyżywienia populacji światowej?
Odpowiedzią ma te pytania muszą być działania krótko i długoterminowe. Poniżej wymieniamy, najważniejsze naszym zdaniem działania krótkoterminowe:
- Naszym zdaniem należy wydłużyć okres funkcjonowania PROW na dotychczasowych zasadach o kolejny rok.
- W tym czasie należy wdrażać testowo niektóre z ekoschematów.
- Krajowy Plan Strategiczny powinien zostać lepiej dostosowany do innych wyzwań aniżeli klimatycznych.
- Stanowisko Wielkopolskiej Izby Rolniczej popiera i reprezentuje większość organizacji rolniczych w Europie, np. COPA/COGECA.
- Na początku maja br. Parlament Europejski nie zgodził się na realizację jednego z celów Komisji Europejskiej, jakim jest zwiększenie upraw ekologicznych do 25%.
W dłuższej perspektywie natomiast należy:
- Zadbać o poprawę sytuacji w zakresie wody: .
- Wdrażać innowacyjne technologie, rolnictwo precyzyjne i cyfrowe – możliwość zastąpienia nawozów i środków ochrony roślin.
- Wprowadzić rolnictwo węglowe i włączenie rolników w system certyfikatów emisyjnych.
- Przygotować branżę rolnądo konkurowania w sytuacji oznakowania produktów śladem węglowym.
- Produkcja energii przez gospodarstwa rolne – spółdzielnie energetyczne.
- Doradztwo i transfer wiedzy.
- Współpraca rolników.
- Większy budżet – więcej środków z Krajowego Planu Odbudowy.
- Włączenie konsumentów w finansowanie rolnictwa zrównoważonego – poprzez oznakowanie produktów w sklepie i akcje edukacyjne.
W trakcie dyskusji Radni podkreślili między innymi kwestię produkcji energii odnawialnej, a w szczególności pochodzącej z biogazowni. Pomimo olbrzymiego potencjału, jaki posiadamy, wyprzedzają nas w tym względzie Niemcy a nawet Czechy. Zwrócono również uwagę na kwestię suszy, która szczególnie dotyka zachodnią część województwa. Radni z aprobatą przyjęli pomysł zorganizowania konferencji na temat przyszłości Wielkopolskiego rolnictwa.
Całą prezentację znajdziecie Państwo tutaj
Andrzej Przepióra, Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/