Sandacz poławiany w szwedzkich jeziorach Mälaren i Vänern może być już sprzedawany z niebieskim logo MSC. Niezależni audytorzy uznali, że łowiska sandacza na Mälaren i Vänern spełniają standardy MSC dla właściwie zarządzanego i zrównoważonego rybołówstwa. Tym samym dołączają do szwedzkich połowów sandacza na jeziorze Hjälmaren, które jako pierwsze w historii rybołówstwo śródlądowe uzyskało certyfikat MSC w sierpniu 2006 roku.
Proces oceny MSC wykazał, że te duże rybactwo śródlądowe jest zarządzane w sposób zrównoważony. Cieszymy się, widząc organizacje rybackie współpracujące na rzecz ochrony swego łowiska i uzyskania certyfikatu MSC. Teraz mogą już obsługiwać lokalne i eksportowe rynki w Europie, dostarczając sandacza z certyfikatem MSC ze zrównoważonych
i identyfikowalnych połowów. – mówi Minna Epps, Dyrektor Programowy MSC na Skandynawię.
Rybactwo, które spełnia rygorystyczne wymogi
Połowy sandacza w szwedzkich jeziorach Vänern, Mälaren i Hjälmaren podlegają uważnemu zarządzaniu. Wydawanie licencji i odpowiednie przepisy prawne służą kontroli liczby rybaków oraz rodzaju narzędzi połowowych, zapewniając, że zasoby ryb i ich siedliska są chronione. Oczka siatek stosowanych w pułapkach i sieciach skrzelowych zmniejszają połów ryb nie przekraczających 45 cm długości. Mniejsze ryby uwalniają się z pułapek, a ich znakowanie dowodzi wysokiego wskaźnika przeżycia.
Przed certyfikacją wprowadziliśmy takie usprawnienia, jak podniesienie wymiaru minimalnego sandacza oraz stosowanie sieci o większym oczku. Dzięki tym zmianom w sposób widoczny obniżył się połów mniejszych ryb. - mówi Conny Gustavsson, Przewodniczący Federacji Rybaków Jeziora Vänern.
Połowy różnią się w zależności od roku. Na największym szwedzkim jeziorze Vänern działa około 70 rybaków, poławiających między 60 a 120 ton sandacza rocznie. Na Mälaren 33 rybaków pozyskuje od 100 do 200 ton rocznie.
Jesteśmy dumni z tego, że spełniamy wymogi MSC. Jest to potwierdzenie, że nasze praktyki połowowe są zrównoważone. Szczególnie dumny jestem ze współpracy między rybakami na rzecz uzyskania certyfikatu. – mówi Mats Ingemarsson, Przewodniczący Szwedzkiej Federacji Rybołówstwa Śródlądowego.
Produkt premium
Sandacz (Sander lucioperca) należy do rodziny okoniowatych i występuje głównie w jeziorach. Jego mięso jest białe
i delikatne, dlatego też chętnie spożywany jest w Skandynawii i Europie. W Szwecji sandacz jest najbardziej istotnym pod względem ekonomicznym gatunkiem poławianym komercyjnie w wodach słodkich.
Część połowów sandacza trafia bezpośrednio na opatrzoną certyfikatem MSC aukcję rybną w Sztokholmie, która rozpoczęła działalność w listopadzie 2016 r. Duża część eksportowana jest do Niemiec i Niderlandów, gdzie gatunek ten cieszy się wysokim powodzeniem.
Wzrost dostępności sandacza z certyfikatem MSC to znakomita wiadomość dla Aukcji Rybnej w Sztokholmie. Sandacz z logo MSC, poławiany w szwedzkich jeziorach, to produkt najwyższej jakości ze świetną renomą, zarówno w Szwecji, jak i za granicą. Zwiększony wolumen i stabilne dostawy oznaczają dla nas nowe możliwości współpracy z ważnymi graczami na rynku. – mówi Henrik Johansson, Dyrektor Zarządzający Aukcji Rybnej w Sztokholmie.
Więcej informacji na temat rybołówstwa >
Dodatkowe informacje
O MSC
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację
w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl
Już ponad 300 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a prawie 70 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 24 000 produktów w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 450 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.