22 listopada ruszył nabór wniosków dla rolników poszkodowanych przez wrześniową powódź. Maksymalna kwota wsparcia wynosi do 300 000zł. Na przyjmowanie wniosków ARiMR wyznaczyła termin do 30 grudnia 2024 r.
Z pomocy mogą skorzystać rolnicy którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane przez powódź, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. Jest to pomoc finansowa w ramach programu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Wsparcie takie może być związane z odtworzeniem zniszczonych składników gospodarstwa, a inwestycje mogą być realizowane na obszarze, na którym w związku z powodzią został wprowadzony stan klęski żywiołowej.
Warunki i tryb przyznawania pomocy
Wsparciem mogą zostać objęte gospodarstwa, w których wystąpiły szkody spowodowane wyłącznie przez powódź, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i szkody te, oszacowane przez komisję powołaną przez właściwego wojewodę, wynoszą:
- co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie – wyłącznie w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36),
- dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Pomoc może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, zgodne z katalogiem kosztów kwalifikowalnych, określonych w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW (np. odtworzenie sadów/plantacji wieloletnich, zakup/odbudowa infrastruktury związanej z prowadzoną działalnością rolniczą w gospodarstwie, w miejsce zniszczonej przez powódź). Wsparciem nie mogą być objęte inwestycje związane z odtworzeniem uszkodzonych lub zniszczonych budynków, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
Na podstawie oszacowanej przez komisję wartości szkód w składniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy, określana jest wysokość wsparcia, jaką może otrzymać rolnik, z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Ponadto, jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.
Pomoc będzie przyznawana według kolejności wpływu do Agencji wniosku o przyznanie pomocy, zawierającego dane niezbędne do przyznania pomocy oraz wymagane załączniki, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW.
Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z Instrukcjami ich wypełniania udostępnione są na stronie internetowej ARiMR. Dostępny jest również tutaj
Źródło: ARiMR
Opracowanie: Ludmiła Kamińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/