Wciąż nie znane są zasady wsparcia rolników. Tymczasem rolnicy poszkodowani przez tegoroczną suszę niecierpliwie oczekają konkretnych informacji w tej sprawie. W trosce o to, by wsparcie nie ominęło najbardziej poszkodowanych, Prezes WIR Piotr Walkowski wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Przytaczamy pełną treść tej korespondencji:
Szanowny Panie Ministrze,
Rolnicy Wielkopolscy kolejny rok zostali poszkodowani suszą rolniczą o dużej skali. W większość upraw komisje suszowe zanotowały straty rzędu 50% i większe. Łącznie złożono ponad 80 tys. wniosków o szacowanie strat.
W związku z tą sytuacją i decyzją kierunkową o pomocy państwa dla rolników dotkniętych ponowną klęską suszy oraz z projektem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 2019 r., które deleguje określenie wysokości stawek pomocy ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa zwracamy się z prośbą o jak najszybsze przekazanie rolnikom szczegółowych informacji w tym zakresie. W przestrzeni publicznej funkcjonuje bardzo dużo różnego rodzaju wypowiedzi i niesprawdzonych informacji na ten temat, które powodują niepotrzebne emocje i pytania wśród rolników. Rolnicy oczekują pilnych i konkretnych informacji w tym zakresie.
Jednocześnie postulujemy aby doprecyzować granice strat pozwalających na uzyskanie określonych form pomocy na poziomie przynajmniej 30% lub na przykład 70% a nie powyżej 30% lub 70% co wyklucza znaczne grono poszkodowanych rolników z pomocy państwa. Takie zapisy stosowane były w ubiegłym roku. Zwracamy również uwagę, że rolnicy posiadający produkcję zwierzęcą powinni zostać potraktowani jak w roku ubiegłym i otrzymać pomoc wyłącznie na podstawie strat w produkcji roślinnej, a nie liczonej w stosunku do całkowitej produkcji rolnej jak to określono w projekcie zmian rozporządzenia z 6 września 2019 r. Ta zasada ma fundamentalne znaczenie dla wielkopolskich gospodarstw rolnych, w których produkcja zwierzęca odgrywa ważną rolę. Rolnicy obawiają się również, że wyczerpanie limitu pomocy de minimis oraz brak limitu na dopłaty do oprocentowania może w ogóle wykluczyć ich z pozyskania jakichkolwiek środków finansowych w przypadku strat mniejszych niż 30% na poziomie całego gospodarstwa.
Wielokrotnie informowaliśmy Pana Ministra o skutkach ekonomicznych jakie może spowodować utrata płynności finansowej gospodarstw rolnych w sytuacji powtarzającej się suszy oraz utrzymujących się niskich cen skupu zbóż, rzepaku czy wołowiny. W takiej sytuacji niezbędne są konkretne i szybkie działania ze strony rządu i Pana Ministra.
Z poważaniem
PrezesWielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/