KRIR przeciwna podwyższaniu prowizji przygotowawczej udzielonego kredytu na rzecz banku

procentywzrost.jpgW związku z poddanym konsultacjom społecznym projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz założeń dotyczących wykorzystania środków pochodzących ze spłat mikropożyczek udzielonych w ramach komponentu A Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich KRIR jest przeciwna podwyższaniu z 1% do 2% prowizji przygotowawczej udzielonego kredytu na rzecz banku z tytułu udzielanego kredytu.

Do §5 ust. 3 pkt 1 Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciwna podwyższaniu z 1% do 2% udzielonego kredytu prowizji przygotowawczej na rzecz banku z tytułu udzielenia kredytu. Rok 2013 jest kolejnym rokiem kredytów preferencyjnych z dopłatami z budżetu państwa. Przy wskaźniku cen towarów i usług na poziomie 0,2% za I kwartał 2013 r., podnoszenie wysokości prowizji przygotowawczej na rzecz banku z tytułu udzielenia kredytu bankowego do wysokości nieprzekraczającej 2% kwoty udzielonego kredytu – wzrost opłaty o 1% samorząd rolniczy uważa za nieuzasadniony. Dotychczasowy poziom pobieranej przez banki opłaty do 1% wartości kredytu jest wystarczający. Należy również zaznaczyć, że obecnie banki pobierają równe opłaty dodatkowe, np.: za przygotowanie wniosku. Ponadto nie jest jasne, czy zmiany te będą dotyczyć kredytów już udzielonych. Podana w uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia informacja, że obecne oprocentowanie kredytów preferencyjnych nie zapewnia bankom opłacalności angażowania kapitału w te kredyty budzi zastrzeżenia, szczególnie w kontekście informacji, że zmiana ma przynieść zwiększenie opłacalności dla banków. Powstaje zatem pytanie i wątpliwość, czy kredyty preferencyjne są formą pomocy państwa dla rolników czy zapewnieniem rentowności bankom?

Redaktor: Małgorzata Jawid   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

procentywzrost
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kredytu; kredytów; tytułu; opłaty; kredyty; udzielenia; wysokości; preferencyjnych; zmiany; opłacalności; rozporządzenia; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »