„Iskra Pamięci” to wydarzenie upamiętniające polskich obywateli, w tym żołnierzy Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. W Warszawie i Zamościu, miastach, w których organizowane będą uroczystości zapłonie 22 tysiące zniczy – symbol ofiary Polaków w Katyniu.
Wydarzenie rozpocznie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie i na Rynku Wielkim w Zamościu o godzinie 16:00, wtedy też zapłoną pierwsze znicze poświęcone Ofiarom Katynia. To one nawiązują w symboliczny sposób do poległych i z nich wywodzi się nazwa akcji. W Zamościu, z dwóch tysięcy lampek zostanie ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy będzie znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier będzie tyle, ilu było Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim.
Ze sceny głównej będą recytowane fragmenty listów żołnierzy wywiezionych do Katynia i ich rodzin. Zarówno w Zamościu, jak i w Warszawie, o godz. 17:00 odbędą się panele dyskusyjne nt. znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. Wezmą w nim udział historycy i przedstawiciele „rodzin katyńskich.”
Uroczystości w obydwu miastach zakończą koncerty muzyczne.
Organizatorem uroczystości jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie swoim patronatem obiął Prezydent RP Andrzej Duda. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa występuje w gronie partnerów wydarzenia.
Źródło Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa http://www.kowr.gov.pl