Od 1 września 2017 roku rozpocznie funkcjonowanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Powstanie on na mocy ustawy z dnia 10 lutego 2017 roku i będzie zarządzany przez dyrektora generalnego, powoływanego przez Radę Ministrów na wniosek ministra rolnictwa. Celem utworzenia KOWR jest stworzenie instytucji, która będzie realizowała zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem ziemią państwową. Ośrodek zastąpi Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego. Trzecia z dotychczas funkcjonujących agencji – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przejmie część zadań ARR związanych z unijnymi dopłatami i tym samym stanie się jedyną rolniczą agencją płatniczą w Polsce.
Wśród zadań, które będzie realizować KOWR można wymienić gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nadzór nad spółkami Skarbu Państwa, analizę rynków rolnych czy urządzanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej. W planach jest także uczestnictwo w programowaniu urbanistyczno-planistycznym obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto, rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych. Zaskoczeniem jest informacja, że w dalszej przyszłości do struktur KOWR będą włączone także ośrodki doradztwa rolniczego.
Zdaniem wiceministra rolnictwa Zbigniewa Babalskiego – pełnomocnika rządu do utworzenia KOWR – wiele spraw, np. związanych z dotychczasowymi płatnościami ARR, będzie przekazanych do powiatów, a więc bliżej rolnika. Czy jednak już od samego początku funkcjonowania nowej instytucji uda się uzyskać wysoką jakość obsługi petentów? Jak informuje Zbigniew Babalski, posiadająca struktury powiatowe ARiMR przejmie od ARR 12 zadań płatniczych i będą to dla ARiMR zadania całkowicie nowe. Dużym wyzwaniem będzie więc rozwiązanie problemów kadrowych, gdyż z 3 tysięcy pracowników obu likwidowanych agencji zatrudnienie w ARiMR znajdzie tylko nieco ponad 320 z nich (co daje średnio jedną osobę na powiat), zaś nowa jednostka KOWR ma liczyć tylko ok. 1800 etatów. Ma to się jednak przełożyć na realne oszczędności, które łącznie z ograniczeniem kosztów wynikających ze zmian strukturalnych są szacowane na ok. 100 mln zł rocznie.
Katalog zadań KOWR ma charakter otwarty i zakłada możliwość powierzenia mu dodatkowych zadań. Niewykluczone, że już po paru latach funkcjonowania „wchłonie” on kolejne instytucje, nie tylko wspomniane wcześniej doradztwo rolnicze. Miejmy nadzieję, że dzięki działalności Ośrodka polska wieś uzyska realne i wyraźnie odczuwalne przez rolników wsparcie.
Kornel Pabiszczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/