Zgodnie z art. 700 Kodeksu cywilnego „Jeżeli wskutek okoliczności, za które dzierżawca odpowiedzialności nie ponosi i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy uległ znacznemu zmniejszeniu, dzierżawca może żądać obniżenia czynszu przypadającego za dany okres gospodarczy". Stosownie do wymienionego przepisu, do okoliczności uzasadniających roszczenie o obniżenie czynszu należą zdarzenia, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby. Są to przede wszystkim zdarzenia wynikające z negatywnego działania sił przyrody, na które dzierżawca przy dołożeniu należytej staranności nie mógł mieć wpływu, takie jak: huragan, gradobicie, pożar albo którym nie mógł w żaden sposób zapobiec np. powódź, susza, wymarznięcie. Wystąpienie niekorzystnych zjawisk przyrodniczych, może być również w myśl § 2 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 listopada 2009 r., w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz trybu postępowania w tych sprawach (Dz.U. Nr 210, poz. 1619), podstawą do umorzenia części lub całości czynszu dzierżawnego. Zgodnie z zasadą przyjętą w Ośrodku, jeśli strata jest równa bądź przekracza dwukrotność obniżki udzielonej na podstawie art. 700 K.c., Ośrodek może w formie umowy zawartej z dzierżawcą, umorzyć czynsz o połowę zastosowanej obniżki, pod warunkiem że dzierżawca:
- nie ma żadnych zaległych płatności z tytułu jakichkolwiek umów zawartych z Ośrodkiem,
- uiści w terminie nieumorzoną część czynszu.
W przypadku ustanowienia uchwałą Rady Ministrów programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk przyrodniczych, Ośrodek może stosować odroczenia w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy, bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego. Pomoc w ramach takiego programu może być udzielana rolnikom, w których gospodarstwach rolnych szkody z powodu tych zjawisk wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym i szkody te zostały potwierdzone protokołem komisji.
Wniosek dzierżawcy o udzielenie pomocy, powinien być złożony we właściwym oddziale terenowym KOWR w formie pisemnej, odpowiednio uzasadniony i udokumentowany. Dokumenty jakie należy złączyć do wniosku, zostały wymienione we wzorze wniosku – link do wniosku.
Do pobrania:
Wzór wniosku o obniżenie umorzenie czynszu dzierzawnego
Na podstawie www.kowr.gov.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/