W dniu 3 października 2014 r. w Łagowie na Zamku Joannitów odbyła się uroczysta Gala podsumowująca drugą edycję Konkursu „Lubuski Złoty Kłos”, którego organizatorem jest Lubuska Izba Rolnicza oraz Lubuskie Forum Rolnicze.
Gali towarzyszyła konferencja, na której dokonano podsumowania PROW 2007-2013, przedstawiono zasady finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w nowej perspektywie oraz przedstawiono sytuację na rynku zbóż i mięsa.
Konferencję otworzył prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Władysław Piasecki witając uczestników uroczyści.
Następnie Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego Józef Giemza przedstawił realizację PROW 2007-2013 oraz zakres działań do wdrażania przez Samorząd Województwa w ramach PROW 2014-2020.
Na wstępie przypomniał, że całkowita alokacja PROW 2007-2013 dla województwa lubuskiego wynosi ok. 550 mln zł. Podpisano 1536 umów na kwotę ok. 472 mln zł. Przedstawił jak wygląda wykorzystanie środków w poszczególnych schematach, podał liczbę złożonych wniosków, wydanych decyzji i stan zawartych umów oraz ilościowe i rzeczowe wykonanie zadań.
W nowej perspektywie finansowej przewiduje się wsparcie inwestycji związanych z przetwórstwem i marketingiem artykułów rolnych, rozwój systemów jakości produktów rolnych oraz dalszy rozwój grup i organizacji producentów. Samorządy będą wdrażać działania mające na celu realizację operacji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, scalania gruntów, odnowy i rozwoju wsi oraz działania LEADER, co wzmacniać będzie realizację oddolnych inicjatyw społeczności lokalnych.
Kolejne wystąpienie dotyczyło projektu systemu płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2014-2020 oraz zasad przyznawania wsparcia, co przedstawił i omówił Dyrektor LODR w Kalsku Zbigniew Żywień.
W Polsce nadal będzie stosowany uproszczony system płatności bezpośrednich. Rolnik będzie mógł ubiegać się o wsparcie bezpośrednie z tytułu: jednolitej płatności obszarowej (JPO), płatności z tytułu zazielenienia, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i płatności dodatkowej. Dodatkowo przysługiwać będzie przejściowe wsparcie krajowe (płatność do tytoniu niezwiązana z produkcją). Ponadto rolnik będzie mógł przystąpić do systemu wsparcia dla małych gospodarstw. Wprowadzona zostanie definicja rolnika aktywnego zawodowo oraz system płatności dla małych gospodarstw.
Podał szacowane stawki płatności oraz poinformował komu będą przysługiwać płatności i jakie należy spełniać warunki. Aby otrzymać płatność za zazielenienie obowiązywać będą trzy praktyki: dywersyfikacja upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych oraz utrzymanie obszarów proekologicznych. Przewidziana jest wspólna realizacja wymogu utrzymywania obszarów proekologicznych poprzez łączenie się kilku gospodarstw.
W trzecim wystąpieniu Michał Koleśnikow, Kierownik Wydz. Analiz Banku BGŻ, omówił sytuację na rynku zbóż i mięsa.
W układzie analitycznym przedstawił przyczyny kryzysu w latach 2007-2008, czynniki wpływające na zmianę modelu konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego oraz czynniki wpływające na poziom cen zbóż, mięsa wieprzowego i drobiowego. Prognozuje się, że ceny zbóż mogą być niższe niż w ostatnich latach, ale nadal będą wysokie i prawdopodobnie nadal będą zmienne. Sytuacja na świecie przekłada się na duże spadki cen. Dzisiaj jest większe niż kiedykolwiek powiązanie sytuacji polskich producentów od sytuacji za granicą. Znaczenie Rosji jako odbiorcy niektórych produktów jest duże, dlatego odczuwamy wpływ konfliktu na Ukrainie i rosyjskiego embarga.
Z analiz wynika, że opłacalność kurcząt brojlerów jest na poziomie wieloletniej, opłacalność produkcji indyków jest nieco lepsza niż zazwyczaj o tej porze, a opłacalność produkcji trzody chlewnej wciąż jest nieco powyżej „poziomu granicznego”.
Konferencję podsumował i zamknął Prezes LIR Władysław Piasecki, zapraszając wszystkich na ceremonię wręczania statuetek Lubuskiego Złotego Kłosa.
Eugeniusz Rudkiewicz
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/