W dniu 18 grudnia 2014 roku w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt zorganizowany przez Gazetę Lubuską pn. „Najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich” w woj. lubuskim. Plebiscyt pokazał wielką rolę jaką pełnią KGW na lubuskich wsiach oraz pozytywny trend powstawania nowych Kół. Imprezę patronatem objęła Marszałek Elżbieta Polak. W krótkim wystąpieniu podziękowała wszystkim paniom i panom działającym w KGW podkreślając wartość ich działań, bo jak powiedziała „nie wystarczy sam pomysł, trzeba jeszcze zakasać rękawy”. Wspomniała o licznych imprezach: święcie ziemniaka, pieroga, truskawki, sandacza i innych, które organizowane są z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich, a które oprócz pomocy w ich powstawaniu przyczyniają się również do tworzenia towarzyszącego im charakterystycznego klimatu, wpływając na tożsamość naszego regionu lubuskiego.
Do konkursu mogło przystąpić każde Koło Gospodyń Wiejskich wybierając jedną z trzech kategorii: działalność społeczna, artystyczna i kulinarna. Szybko okazało się, że podium jest za małe, a wybór bardzo trudny. Decyzją czytelników nagrodzone zostały:
- w kategorii działalność społeczna:
1 miejsce: KGW Sosny
2 miejsce: KGW Darnawa
3 miejsce: KGW Lubno
- w kategorii działalność artystyczna:
1 miejsce: KGW Połęcko
2 miejsce: KGW Pasterzowice
3 miejsce: KGW Siecieborzyce
- w kategorii działalność kulinarna:
1 miejsce: KGW Stara Kopernia
2 miejsce: KGW Kalsk
3 miejsce: KGW Janczewo
Dodatkowo decyzją kapituły zostały wyróżnione koła gospodyń z Przemysławia, Nowej Jabłony i Nowego Kramska.
Wśród nagrodzonych kół były i takie o długoletnim stażu – jak np. KGW z Nowej Jabłony działające już 65 lat, jak też bardzo młode – np. KGW z Pasterzowic, które powstało w tym roku. Jednak wszystkim przyświecają podobne cele: utrzymanie lokalnych tradycji i zwyczajów, integracja mieszkańców, promocja własnej wsi. Razem podejmują wyzwania i osiągają sukcesy np. podczas dożynek, zdobywając nagrody za wieńce, pięknie przystrojone stoiska, pyszne potrawy, wypieki, czy inne dzieła sztuki. Bo, jak mówi przewodnicząca koła wsi Połęcko Mariola Kozakiewicz-Nikodem wszystko co wpadnie im w ręce – papier, makaron, szyszki – potrafią przeistoczyć w coś pięknego. Wykorzystują nowoczesne techniki jak carving, decoupage, orgiami modułowe, a dochód ze sprzedaży swoich wyrobów przeznaczają na działalność koła, zakup sprzętu oraz działania społeczne. Elżbieta Walania, szefowa Koła z Zawady długo wymienia działalność- organizujemy festyny, zabawy dla dzieci i seniorów, kursy gotowania, kosmetyki, robimy stroiki, działa zespół śpiewaczy „Niespodzianka”. Cieszy się, iż Kolo skupia aż 40 pań.
Choć panowie na wsi częściej udzielają się w Ochotniczej Straży Pożarnej, znalazły się również koła, w których panów nie brakuje. Takim kołem jest np. KGW z Przemysławia, które zdobyło wyróżnienie kapituły, a po wystąpieniu na scenę, przez swój dość nietypowy skład zebrało gromkie brawa. Marzanna Rzemieniecka – w Kole szanse są wyrównane, gdyż panów jest tyle samo co pań. Choć przewodnicząca zachwalała nieocenioną pomoc panów jeden z nich skromnie powiedział: ‘ktoś przecież musi te ziemniaki obierać”.
Niewątpliwie organizatorzy przyczynili się promocji gospodyń wiejskich, jak stwierdziły szefowe KGW w Lubuskiem: Antonina Korban-Kowalska i Krystyna Stachów z Wojewódzkich Rad Naczelnych KGW z północy i południa regionu – dzięki takim przedsięwzięciom praca tych wspaniałych i jednocześnie skromnych pań zostaje zauważona i doceniona. Lubuska Izba Rolnicza gratuluje laureatom, jednocześnie doceniając zasługi wielu innych , jeszcze anonimowych Kół, które mają szansę na promocję swojej działalności w kolejnych konkursach.
A.Jędrzejko, mp
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/