W Warszawie w dniu 9 marca 2023r. w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Starzyńskiego, odbyła się Konferencja Naukowa „ASPEKTY PRAWNE DZIAŁALNOŚCI TOWARZYSTWA UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH” podsumowująca Jubileusz 30-lecia Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” i wzajemności ubezpieczeniowej w Polsce. Organizowana przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konferencję otworzyła Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Ewa Stachura – Kruszewska, która przywitała wszystkich gości obecnych na Sali. Po oficjalnej przywitaniu odbyły się wykłady:
- Henryk Dankowiakowski (TUW) - TUW jako alternatywa dla ubezpieczenia komercyjnego i rola związków wzajemności członkowskiej w TUW,
- prof. Monika Wałachowska, dr Michał Ziemiak (UMK) - TUW – perspektywa polska i zagraniczna,
- prof. Damian Walczak, dr Michał Marszelewski (UMK) - Zrównoważony rozwój o działalności TUW,
- prof. Marcin Orlicki (UAM) – Analiza potrzeb klienta (APK) w kontekście działalności TUW,
- prof. Jakub Pokrzywniak (UAM) – Rola brokera ubezpieczeniowego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia z TUW,
- prof. Marietta Janowicz – Lomott (SGH) – Ubezpieczenia rolne w kontekście ubezpieczeniowej zasady wzajemności, czyli TUW jako naturalny partner rolnika,
- prof. Dariusz Fuchs (UKSW) – Rewizja dyrektywy SOLVENCY II o działalności TUW.
Po części wykładowej rozpoczął się panel dyskusyjny.
W spotkaniu Jubileuszowym wziął udział Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Dyrektor Wielkopolskiego Biura Regionalnego TUW „TUW” w Poznaniu Beata Grelowska.
W dniu 25 stycznia 2019 roku Wielkopolska Izba Rolnicza podpisała z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” umowę o utworzeniu Związku Wzajemności Członkowskiej „Gospodarna Wielkopolska”. Celem funkcjonowania związku wzajemności członkowskiej jest nie tylko dbanie o wzajemne interesy ubezpieczeniowe lecz także rozwijanie świadomości ubezpieczeniowej oraz upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach wzajemnych i promowanie prewencji ubezpieczeniowej wśród rolników z terenu Wielkopolski. Dzięki bliskiej współpracy TUW „TUW” z samorządem rolniczym możliwe jest rozpoznanie potrzeb ubezpieczeniowych polskich rolników i co za tym idzie odpowiednie kształtowanie oferty ubezpieczeniowej. Ważnym elementem wzajemnej współpracy są także wspólne działania w zakresie prewencji, w tym w szczególności propagowanie bezpieczeństwa pracy na wsi oraz finansowanie sprzętu i wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych. Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z TUW „TUW” organizuje konferencje, szkolenia i spotkania informacyjne. Z ofertą ubezpieczeniową TUW można zapoznać się również podczas imprez promocyjnych organizowanych przez WIR. W ramach Związku Wzajemności Członkowskiej „Gospodarna Wielkopolska” przygotowane zostały m.in. plandeki do czasowego przykrycia zerwanych dachów, tabliczki STOP BIOASEKURACJA, kamizelki odblaskowe oraz gaśnice. Realizowana jest również akcja wymiana osłon wałów przegubowo – teleskopowych. Przygotowane zostały także gadżety reklamowe w postaci kubków i toreb. Materiały te powstają w ramach akcji propagujących bezpieczeństwo pracy w gospodarstwach rolnych. Ponadto TUW „TUW” aktywnie uczestniczy w inicjatywach, które promują polską żywność, tradycje oraz przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, w tym współfinansują organizacje konkursów kulinarnych dla KGW i stowarzyszeń działających na terenach wiejskich.
Opracowanie: Kaja Walkowska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/