15 kwietnia 2023 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce świętowało Jubileusz 65-lecia działalności.
Z tej okazji odbyło się spotkanie, na którym Członkinie i Członkowie Koła gościli przyjaciół, którzy wspierają działalność tej organizacji. Wśród gości spotkania byli: Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski, Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk oraz liczne delegacje KGW z terenu Gminy Ostrów Wielkopolski.
Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat działań podejmowanych przez Koło, którą przedstawiła Przewodnicząca Koła Pani Barbara Jaworska. Następnie z krótkim programem wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sobótce. Po występach Pani Barbara poprosiła o minutę ciszy, aby uczcić pamięć zmarłych członkiń Koła. Po części oficjalnej dotyczącej działalności Koła nadszedł czas na życzenia i gratulacje.
W imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej życzenia oraz podziękowania za dotychczasową współprace złożyli Prezes Piotr Walkowski oraz Wiceprezes Zbigniew Stajkowski.
W spotkaniu uczestniczyła także delegacja z Dolnośląskiej Izby Rolniczej z Presem Ryszardem Borysem i delegatem do KRIR Henrykiem Kowalikiem na czele. Delegacja DIR przybyła wraz z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Domianowicach. KGW Domianowice gościło w tamtym roku Panie z Sobótki na plantacji arbuza i melona, tym razem Panie przybyły na spotkanie do Sobótki, gdzie umiliły gościom czas swoim występem.
Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce powstało przy Kołku Rolniczym w Sobótce, które jest najstarsze w Polsce - obchodziło jubileusz 160-lecia działalności. Korzystając z okazji przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej wraz z Przewodniczącą KGW w Sobótce złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą Ludwika Szymoniaka - Posła na Sejm II kadencji (lata 1957 - 1961) związanego z działalnością Kółka.
Patronat nad jubileuszowym spotkaniem objęła Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych ”TUW”.
KGW w Sobótce jest przykładem prężnie działającej organizacji, bez której w Sobótce nie odbędzie się żadne ważne wydarzenie. Panie angażują się także w pomoc potrzebującym oraz podejmują działania propagujące kulturę i tradycje wielkopolskiej wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce założone zostało w 1958 roku i jest jedną z najstarszych organizacji kobiet na terenie gminy Ostrów Wielkopolski. Koło powstało przy Kołku Rolniczym w Sobótce, jako jego integralna część. Założycielką i pierwszą przewodniczącą Koła była żona miejscowego lekarza, nauczycielka z zawodu a w tym czasie bibliotekarka, Maria Stępniewska. Pierwsze spotkanie odbyło się w bibliotece, kolejne w domach członkiń. Działalność Koła była bardzo atrakcyjna dla gospodyń i przydatna do codziennego życia na wsi, dlatego też liczba członkiń Koła z miesiąca na miesiąc, z roku na rok się zwiększała. Koło organizowało kursy kulinarne, kroju i szycia, obsługi sprzętu gospodarstwa domowego itp. Organizowano konkursy, wycieczki, coroczne zabawy i wieczorki. Jedną z inicjatyw Koła było rozprowadzanie piskląt kurzych i kaczych oraz koncentratów paszowych.
W lipcu i sierpniu 1962 roku, z inicjatywy KGW, zorganizowany został tzw. dzieciniec letni. W 1968 roku Leokadia Szymkowiak założyła przy KGW Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które organizowało wyjazdy na kolonie, zabawy gwiazdkowe oraz obchody Dnia Dziecka. W 1972 roku na spotkanie sobótkowskich gospodyń przybył literat Jerzy Korczak autor książki „Klucz do Berlina”. W 1974 roku Koło liczyło 129 członkiń. Działalność Koła skupiła się wokół organizacji kursów i pokazów sprzętu domowego oraz przygotowania potraw. Organizowano także konkursy na wzorowy ogródek kwiatowy i warzywny oraz prelekcje dotyczące zdrowia i racjonalnego żywienia.
W 1983 roku KGW przejęło od GS-u w Biniewie wypożyczalnie sprzętu domowego, która w kolejnych latach była systematycznie doposażana. Koło wspierało miejscową szkołę, przedszkole (zakup zabawek) oraz świetlicę młodzieżową. KGW w Sobótce zaangażowane było w zbieranie funduszy na budowę Sali Gimnastycznej, którą oddano do użytku w 1988 roku. Salę gimnastyczną przekazano do użytkowania Szkole a część ogólną obiektu wraz z zapleczem kuchennym oddano w użytkowanie Kołu Gospodyń Wiejskich. W kolejnych latach KGW organizowało spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Matki a także dożynki, andrzejki, zabawy ostatkowe czy bale sylwestrowe. Dochód z tych wydarzeń w dużej części przekazywany był na doposażenie sali i kuchni oraz wypożyczalni sprzętu.
W 2017 Koła Gospodyń obchodziły Jubileusz 150-lecia działalności na ziemiach polskich, z tej okazji KGW Sobótka otrzymało pamiątkowy medal z wizerunkiem Wandy Niegolewskiej. W tym samym roku Wielkopolska Izba Rolnicza nadała Kołu Medalion im. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz wielkopolskiej wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce powstało przy Kołku Rolniczym w Sobótce. W ubiegłym roku Kółko obchodziło jubileusz 160-lecia – jest to najstarsze Kółko Rolnicze w Polsce. Panie z KGW Sobótka przy współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą organizowały Jubileusz Kółka, który połączony był z konferencją pt. „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości”. W spotkaniu wzięli udział rolnicy zaangażowani w działalność kółek oraz innych organizacji rolniczych a także osoby związane z działalnością spółdzielczą w Wielkopolsce. W sumie było to 350 osób. Patronat nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kaja Walkowska
Katarzyna Strzyż