W miniony piątek 23-ego września do Iwna zjechało wielu znakomitych gości. Powód był faktycznie istotny, gdyż świętowano jubileusz 100-lecia powstania Stadniny Koni w Iwnie. Agencję Nieruchomości Rolnych podczas uroczystości reprezentowali: prezes dr Waldemar Humięcki oraz wiceprezes Andrzej Sutkowski.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w zabytkowym kościele w Iwnie celebrowana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie stadniny. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego na maszt wciągnięta została flaga Polski. Prezes Stadniny Przemysław Pacia w towarzystwie prezesa ANR dr Waldemara Humięckiego odsłonili pamiątkową tablicę na dziedzińcu pałacu, w którym mieści się siedziba firmy. Po zrobieniu pamiątkowej fotografii goście uczestniczyli w uroczystej akademii podczas której była okazja do złożenia gratulacji i wysłuchania prelekcji na temat historii stadniny w Iwnie. O tym, że historia znalazła swą godną kontynuację można było przekonać się oglądając 10-minutowy film prezentujący teraźniejszość spółki, bo taką formę prawną ma obecnie Stadnina Koni w Iwnie. Wzruszającym momentem było udekorowanie zasłużonych, często sędziwych, pracowników stadniny resortowymi odznakami Zasłużony dla Rolnictwa, przyznanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Aktu dekoracji dokonał Wojewoda Poznański Zbigniew Hoffman oraz prezes Humięcki. Następnie goście i pracownicy przeszli do stajni reprezentacyjnej na prezentację wybitnych koni wyhodowanych w Iwnie. Są to przede wszystkim utytułowane konie wyścigowe, które wywodzą się z wybitnych rodów. Część "hippiczną" zakończył pokaz umiejętności specjalnego oddziału Policji z Poznania. Wszyscy obecni oklaskiwali precyzyjnie wykonywane manewry, symulację powstrzymywania agresywnej demonstracji oraz odwagę koni, które pokonywały płonące przeszkody i nic nie robiły sobie z wybuchających petard.
Uroczystości zakończył obiad podany w przestronnym namiocie, którym wspólnie raczyli się byli oraz obecni pracownicy stadniny i zaproszeni goście. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał na pamiątkę album wydany z okazji 100-lecia stadniny w Iwnie oraz podkowę na szczęście.
Warto dodać, że mało jest w Polsce przedsiębiorstw, które mogą pochwalić się tak bogatą tradycją. Stadninę Koni w Iwnie założył w 1916 roku Ignacy hr. Mielżyński, sprowadzając z Belgii 16 klaczy pełnej krwi angielskiej. Hrabia Mielżyński był nie tylko znakomitym hodowcą, ale również polskim patriotą, podpułkownikiem kawalerii Wojska Polskiego, uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego, a następnie organizatorem 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którym dowodził podczas wojny z bolszewikami. Stadnina przetrwała, a konie hodowane były tu również po II wojnie światowej. W Iwnie właśnie nakręcony został popularny w latach 70-tych ubiegłego wieku telewizyjny serial dla młodzieży "Karino". Po zmianach ustrojowych Stadnina Koni w Iwnie został przekształcona w strategiczną spółkę Skarbu Państwa, nadzorowaną przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Zajmuje się nie tylko hodowlą koni. Współczesność Iwna to również produkcja roślinna, mleka i stawy rybne. Niedawno spółka rozszerzyła swoją działalność dzięki przyłączeniu oddziału w Golejewku. Gospodaruje na prawie 3000 hektarów gruntów.
Biuro Prasowe Rzecznika ANR
Fot. Naya.pl
Źródło
Agencja Nieruchomości Rolnych
http://www.anr.gov.pl