Jeszcze więcej pomidorów spod LEDów!

 VegaPOL-Budyta rozszerza uprawę pomidora malinowego z zastosowaniem technologii Philips LED do 5 ha!

 

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego_vegapol budyta 10Signify (poprzednio Philips Lighting, Euronext: LIGHT), światowy lider branży oświetleniowej, dostarcza innowacyjne rozwiązania dla branży horti pozwalające na efektywniejszą całoroczną uprawę owoców i warzyw. Pierwsza instalacja opraw Philips LED w szklarni pomidora malinowego Tomimaru Muchoo w Gospodarstwie VegaPOL-Budyta okazała się dużym sukcesem i zachęciła ogrodnika do wykorzystania nowoczesnego oświetlenia LED’owego na kolejnych obiektach szklarniowych.

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego_vegapol budyta 12

Sukces oświetlenia Philips LED w branży horti

Signify jako lider doświetlania asymilacyjnego, ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie nowoczesnych upraw roślin, potwierdzoną szeregiem sukcesów nie tylko w warunkach testowych, ale i w wielu szklarniach produkcyjnych na całym świecie, gdzie uprawiany jest pomidor pod lampami LED. Tomimaru Muchoo to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków odmian pomidora, która jest bardzo wymagająca pod względem uprawy, a na dodatek jest wyjątkowa, bo uprawiana tylko w Polsce.

 

„Technologia LED jest w pełni dostępna do wykorzystania w efektywnej uprawie szklarniowej już teraz. Cieszymy się, że oświetlenie LED w branży horti zaczyna być coraz bardziej popularne, również w Polsce. Dotychczasowe realizacje pokazują, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ogrodnicy mogą prowadzić intensywne uprawy pomidora w okresie zimowym, optymalizując przy tym zużycie energii, będąc dodatkowo proekologiczni.” - mówi Maciej Król, Ekspert Rozwoju Biznesu Horti LED na region CEE w Signify.

 

Oprawy LED na kolejnych obiektach szklarniowych VegaPOL Budyta

Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych i jest kontynuatorem tradycji rodzinnych – w tym przypadku wieloletniej szklarniowej historii rodziny Szklarz. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w roku 2003 koncentruje się na uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. Na plantacji liczącej 2,3ha w Piotrowicach koło Karczewa pan Łukasz Budyta zastosował nowoczesne oświetlenie LED pierwszy raz w sezonie 2018/2019. W następnym roku sukcesywnie zwiększał produkcję pod LED’ami. Były to pierwsze szklarnie w Polsce, w których została wykorzystana technologia Philips Green Power FULL LED.

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego_vegapol budyta 2

Sukces instalacji i obfite plony uzyskane w poprzednich sezonach w Gospodarstwie VegaPOL-Budyta przeważyły o dalszej rozbudowie projektu. Istniejąca już produkcja pomidorów malinowych doświetlana LED`ami, licząca 2,3ha została rozszerzona o kolejną szklarnię – tym razem aż o 2,7ha powierzchni.

Do oświetlenia szklarni tym razem wykorzystano najnowsze oraz najbardziej energoefektywne moduły - Philips GreenPower LED toplighting Gen1.3.

 

To była bardzo dobra decyzja, aby zastosować oświetlenie LED w szklarniach pomidora malinowego. Dzięki temu w okresie zimowym uprawa została utrzymana na stabilnym, wysokim poziomie i do sklepów trafiły smaczne, soczyste pomidory. Dlatego też postanowiłem rozszerzyć technologię na kolejne szklarnie. Obecnie dokładnie połowa moich obiektów posiada nowoczesne oświetlenie LED, które zapewnia ekonomiczną i eko-przyjazną uprawę szklarniową przez cały rok.” - mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta.

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego_vegapol budyta 4

Postaw na efektywność i nowoczesność

Wszystkie szklarnie LED`owe działające w Gospodarstwie Budyta są doświetlane światłem o intensywności 200 umol/s/m2, co w warunkach polskich jest poziomem o ok. +10% wyższym niż obowiązujący w naszym kraju standard doświetlania światłem tradycyjnym, tj. w technologii sodowej HPS. Siła zastosowanego światła oraz specyfika technologii LED pozwala efektywnie rozdzielić światło od ciepła płynącego ze źródeł światła, co z kolei wpływa na wydajniejsze zarządzenie klimatem szklarni oraz na uzyskiwanie lepszego plonu niż w sytuacji uprawy ze światłem sodowym.

 

Udane zbiory pomidora uzyskiwane w poprzednich latach w szklarniach z oświetleniem LED’owym pozwalają oczekiwać równie pozytywnych rezultatów w nowo realizowanych obiektach. Połączenie wiedzy ogrodnika z doświadczeniem Signify w zakresie produkcji doświetlanej jest najlepszą gwarancją sukcesu oraz pozwala uniknąć błędów. Dlatego też klienci Signify mogą liczyć na wsparcie specjalisty ds. roślin przez cały okres produkcji.

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego_vegapol budyta 6

 

O Signify

Signify (Euronext: LIGHT), jest światowym liderem oświetlenia dla profesjonalistów i konsumentów, także w dziedzinie oświetleniowego Internetu Rzeczy. Nasze produkty marki Philips, zintegrowane systemy oświetleniowe Interact, a także usługi bazujące na zebranych danych, dostarczają wartości biznesowej i odmieniają życie w domach, budynkach i miejscach publicznych. W 2019 r. odnotowaliśmy sprzedaż na poziomie 6,2 miliarda euro. Zatrudniamy około 37 000 pracowników w 70 krajach. Uwalniamy niezwykły potencjał światła dla jaśniejszego życia i lepszego świata. W 2020 roku osiągnęliśmy neutralność węglową i już trzy lata z rzędu zostaliśmy określeni mianem Industry Leader według Dow Jones Sustainability Index. Najświeższe informacje o Signify dostępne są w zakładce Newsroom, na Twitterze, LinkedInie i Instagramie. Informacje dla inwestorów znajdują się w zakładce Relacje inwestorskie.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

nowoczesne owietlenie philips led szklarni pomidora malinowego vegapol budyta 10
TAGI: philips; pomidora; oświetlenie; branży; oświetlenia; Łukasz; budyta; szklarniach; została; technologii; malinowego; uprawę; szklarni; tomimaru; gospodarstwie; światłem; kolejnych; obiektach; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »