Rolnicy, którzy wykonują np. usługi kombajnem i zdecydowali się odprowadzać od nich VAT, muszą rozliczać podatek od towarów i usług także z gospodarstwa.
Działalność rolnicza z zasady jest zwolniona z podatku VAT.
Ustawowy przywilej obejmuje zarówno usługi rolnicze, jak i prowadzoną w gospodarstwie produkcję roślinną czy zwierzęcą. Niektórzy rolnicy świadczący usługi rolnicze, zdecydowali się jednak opodatkować je VAT-em, bo przy najczęściej dotowanych przez Unię Europejską zakupach drogiego sprzętu, było to dla nich korzystne - otrzymywali 22% , a od 2011 roku – 23% zwrot podatku. W ostatnim czasie rawicki fiskus sprawdzał, czy osoby świadczące usługi i jednocześnie prowadzące gospodarstwo, prawidłowo rozliczają podatek. Okazało się, że wiele z nich robi to źle, bo odprowadza VAT tylko w zakresie usług, pomijając pozostałe przychody z gospodarstwa.
Urzędnicy fiskusa przypominają zaś, że usługi są rodzajem działalności rolniczej tak samo, jak np. hodowla i dlatego nie może być tak, że tylko od nich płacimy VAT. - W takiej sytuacji, podatkiem VAT na zasadach ogólnych należy opodatkować wszystkie przychody z gospodarstwa rolnego, nie tylko te z usług, ale także z produkcji roślinnej czy zwierzęcej - wyjaśnia Maciej Hodura, p.o. zastępcy naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu.
- Gdyby rolnik ryczałtowy (korzystający z ustawowego zwolnienia z podatku VAT - przyp. red.) chciał otworzyć inną działalność, np. sklep, mógłby zachować status rolnika ryczałtowego i nie płacić podatku VAT od produkcji rolnej, bądź usług rolniczych, a sklep opodatkować na zasadach ogólnych podatkiem VAT. Takie działalności można rozdzielić - wyjaśnia Hodura. Inaczej jest w przypadku produkcji rolnej i usług rolniczych, bo zgodnie z przepisami, te dwa elementy wchodzą w zakres działalności rolniczej, stąd też zasady ich opodatkowania muszą być jednakowe.
- Nie jest również możliwe, aby w jednym gospodarstwie będącym wspólną własnością np. małżonków, jeden z małżonków był podatnikiem podatku VAT, a drugi korzystającym ze zwolnienia - rolnikiem ryczałtowym, sprzedającym produkty rolne na faktury VAT RR - dopowiada Alicja Walas, kierownik działu obsługi bezpośredniej, zachęcając podatników, którzy mają wątpliwości co do swoich rozliczeń, do wizyty w rawickim urzędzie skarbowym. - W każdej chwili można wszystko wyjaśnić, składając odpowiednią korektę zeznania - dodaje Walas.
(AS)