Jaka będzie tegoroczna wiosna?

Zima była ciepła, słoneczna, ale też bardzo sucha. To sprawia, że rolnicy mogą mieć problemy z niedostatkiem opadów, co może spowalniać wegetację, zmniejszać zbiory i windować ceny żywności.

Powyższym stwierdzeniem internetowy serwis TwojaPogoda.pl ostrzega przed suszą, która w roku bieżącym może poważnie zagrozić uprawom rolnym. Niedostatek opadów notuje się już od października, szczególnie w zachodniej części naszego kraju, a prognozy nie napawają optymizmem. Przewidywane sumy opadów oscylują bowiem od 1 do 5 mm. Oznacza to, że w niektórych rejonach nie będzie żadnych opadów. Już teraz można mówić o wystąpieniu w Wielkopolsce suszy atmosferycznej, ponieważ w ciągu lutego opady były niewielkie lub w ogóle nie miały miejsca. Najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach Leszna. Na domiar złego przewiduje się także możliwość wystąpienia w regionie przygruntowych przymrozków.

Foto

Na całym obszarze kraju tak ciepłego lutego nie mieliśmy od 2008 roku, a więc od 6 lat, zaś na południowym zachodzie od 2002 roku, czyli od 12 lat. Temperatura maksymalna przekraczała 10 stopni przez 15 dni, osiągając najwyżej 14 stopni. Temperatura minimalna spadała poniżej zera tylko przez połowę dni w miesiącu.

Tymczasem synoptycy prognozują, że po ciepłym i suchym lutym kolejny miesiąc będzie podobny. Średnia temperatura marca ma być wyższa o 1-2 stopnie od średniej wieloletniej. Niektóre prognozy wskazują, że marzec będzie raczej przypominać kwiecień: noce i ranki z lekkimi przymrozkami, dni z temperaturą sięgającą 15-20 stopni na zachodzie i południu kraju. Niestety, prognozy te wskazuja także na możliwość dużej dynamiki tych zmian, czyli po kilku dniach ciepłych nadejdą nagłe ochłodzenia i odwrotnie. Mogą wystapić niewielkie opady śniegu, który jednak nie powinien zalegać na polach dłużej niż przez kilka dni. Spodziewane są także duże wahania ciśnienia atmosferycznego i w związku z tym wystapią porywiste wiatry. Jeśli prognozy te się sprawdzą, to z pewnością nie ucieszy to rolników czy ogrodników.

 

Kornel Pabiszczak
Biuro WIR w Poznaniu
Źródło: http://www.twojapogoda.pl

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

jaka wiosna
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: będzie; prognozy; także; temperatura; tegoroczna; opadów; lutego; stopni; możliwość; niektóre; wskazują; ; średniej;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »