W Stypułowie 6 lipca odbył się jubileuszowy X Przegląd Zespołów Śpiewaczych. Spośród zgłoszeń do konkursu wytypowano 14 zespołów, w tym jeden z woj. dolnośląskiego. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Stypułowa i Okolic wspólnie z Fundacją Porozumienie Wzgórz Dalkowskich, przy pomocy Dyrektora Szkoły Podstawowej i Rady Rodziców, Rady Sołeckiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej i KGW. Swoje wsparcie okazały również instytucje, KRUS, BS Kożuchów, KOKIS Zamek, a także tradycyjnie H. Naranowicz i firma Caro. Lubuska Izba Rolniczatakże ufundowała nagrody dla uczestników Przeglądu.
Na jubileusz przybyli zaproszeni goście, m. in. Stanisław Tomczyszyn, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Andrzej Ogrodnik, Burmistrz Kożuchowa, Tadeusz Walkowiak, Prezes Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich, Dyrektor OR KRUS Krzysztof Pawlak, Dyrektor Biura LIR Małgorzata Pałys, która podczas otwarcia podziękowała za podtrzymywanie ludowych tradycji śpiewaczych i zaznaczyła, że liczy na obecność Zespołów podczas zbliżających się Dożynek Wojewódzkich w Kożuchowie. Podziękowaniom i gratulacjom dla organizatorów nie było końca. Wszyscy dziękowali Stypułowianom za wysiłek wkładany w organizację imprezy i kultywowanie regionalnych pieśni oraz integrowanie lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania otrzymał również Henryk Naranowicz, za coroczne wspieranie konkursu poprzez sponsorowanie nagród.
Na scenie zaprezentowali się:
1. Zespół Bobrzanki z Nowogrodu Bobrzańskiego
2. Stypułowianie
3. Borowina (we współpracy ze Szprotawskim Domem Kultury)
4. Luna Rosa z Jelenina
5. Listek Koniczyny z Mietkowa, woj. dolnośląskie
6. Niezapominajki z Nowej Soli
7. Świdniczanie
8. Nary Doro z Siedliska
9. Zespół Wrzos z Siecieborzyc
10.Broniszowianki
11. Źródełko z Wichowa
12. Fryderyki (Nowa Jabłonna)
13. Gościeszanki
Jeden z zespołów niestety nie dotarł.
Jury w składzie Stanisława Szczepanik, Janina Wilga i Jan Sompoliński przyznali Grand Prix X Przeglądu Zespołów Śpiewaczych w Stypułowie Listkowi Koniczyny z Mietkowa. Laureatami zostały zespoły: Fryderyki, Stypułowianie i Źródełko. Jury postanowiło także przyznać wyróżnienia:
- Nary Doro: za żywiołowość wykonania;
- Broniszowianki: za wieloletnią pracę artystyczną;
- Borowina: za pozytywne wrażenia artystyczne;
- Wrzosy: za wielopokoleniowość i dialog sceniczny;
- Świdniczanie: za aktywność twórczą;
- Gościeszanki: za rozbawienie i rozśpiewanie publiczności;
- Niezapominajki: za postępy artystyczne;
- Luna Rosa: za muzykalność;
- Bobrzanki: za chęci do twórczej pracy
oraz wyróżnienie indywidualne dla Grzegorza Więckowskiego z Broniszowianek za wytrwałość.
Wyróżnienia specjalne i nagrody ufundowane przez Lubuską Izbę Rolniczą:
- 9-cio letnia Marta Zalas za wykonanie na akordeonie;
- Krzysztof Śliwiński z Gościeszanek, klarnecista;
- Bartek Łysoń z Wrzosa za wspaniały głos;
- Stefania Mowczan z Broniszowianek, która pisze teksty piosenek.
Statuetkę dla najlepszego muzyka otrzymał Marek Fusik. Wyróżniono też najstarszych wokalistów: Janinę i Jarosława Boczniewicz z Gościeszanek oraz najmłodszą, dwuletnią Michalinkę z zespołu Wrzos.
X Przegląd Zespołów Śpiewaczych zakończył się występem Listka Koniczyny, po którym zaproszono wszystkich na zabawę taneczną. Następny konkurs już za rok, miejmy nadzieję, że będzie równie udany jak tegoroczny!
Aleksandra Czapor
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/