Interwencja ws. wysokich cen nawozów i środków ochrony roślin

opryskiwaczZarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w dniu 18 lutego 2015 r. do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w kwestii aktualnej sytuacji na rynku paliw oraz powiązanych z tym cen nawozów i środków ochrony roślin.

Zarząd KRIR zauważył, że w ostatnim czasie ceny oleju napędowego oraz gazu uległy znacznej obniżce (ON o około 1,00 zł w porównaniu do początku lutego 2014r.), co jednak w żaden sposób nie przełożyło się na obniżkę cen nawozów i środków ochrony roślin. Producenci nawozów i środków ochrony roślin często podnoszą argument, iż koszty transportu w są w dużej części składową ceny ich produktów. Ponadto, przy produkcji nawozów azotowych, 80% kosztów ich wytworzenia to koszt gazu. W sytuacji niższej ceny paliw – analogicznie – ceny nawozów i środków ochrony roślin także powinny ulec obniżeniu. Takich tendencji jednak nie można zauważyć na rynku.

W związku z tym, Zarząd KRIR zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów o zorganizowanie spotkania samorządu rolniczego z przedstawicielami firm – producentów nawozów i środków ochrony roślin w celu omówienia możliwości na rynku i wypracowaniu stanowiska w powyższej sprawie.

125ml milk

opryskiwacz
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; nawozów; roślin; środków; ; środków; ministra; jednak; interwencja; wysokich; sytuacji; ministrów; zwrócił; nawozów; lutego; także; moż;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »