Aktualny stan doradztwa na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin w perspektywie realizacji Krajowego Planu Działania na lata 2013-2017 był głównym tematem konferencji zorganizowanej przez radomski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Konferencja, podsumowująca program ministerialny, którego celem było doskonalenie doradców w zakresie integrowanej ochrony roślin, odbyła się w Instytucie Ochrony Roślin w Poznaniu w dniach 16 i 17 lipca br. W trakcie dwudniowych zajęć uczestnicy zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki wspierającymi doradztwo w zakresie integrowanej ochrony, poznali krajowe i unijne akty prawne dotyczące stosowania środków ochrony oraz planowane na najbliższą przyszłość działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin.
Otwierając konferencję, dyrektor CDR Henryk Skórnicki podkreślił, że system integrowanej produkcji pozwala na uzyskiwanie płodów rolnych o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych, bezpiecznych dla zdrowia ludzi. Bardzo ważną kwestią jest też ochrona środowiska naturalnego. Podczas kiedy intensyfikacja produkcji rolniczej tworzy ogromne zagrożenie dla otaczającej przyrody, metody integrowane uwzględniają takie cele jak ochrona krajobrazu rolniczego oraz różnorodności biologicznej.
Zastępca Dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW Bogusław Rzeźnicki przybliżył podstawy prawne Krajowego Planu Działania (KPD), podkreślając że nie nakłada on w sposób bezpośredni żadnych obowiązków na rolników, przedsiębiorców lub obywateli. Działania KPD koncentrują się na wsparciu rolników, a także innych użytkowników środków ochrony roślin, w realizacji zadań wynikających z przepisów UE. Jego zdaniem główne cele KPD to upowszechnianie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin, zapobieganie zagrożeniom związanym ze stosowaniem środków ochrony roślin oraz opracowanie i udostępnianie metodyk integrowanej ochrony poszczególnych upraw. Obecnie na stronie ministerstwa dostępne są metodyki dla 46 upraw.
Krajowe i unijne akty prawne w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin oraz kwalifikacje wymagane od osób prowadzących doradztwo i szkolenia w tym zakresie omówił Dariusz Wiraszka – zastępca Głównego Inspektora PIORIN. Wykładowca podkreślił że w ramach UE wszystkie państwa członkowskie mają obowiązek zapewnienia użytkownikom profesjonalnym, dystrybutorom i doradcom stałego dostępu do szkoleń, które umożliwią zdobycie wystarczającej wiedzy w przedmiotowym zakresie.
Na temat prowadzenia takich właśnie specjalistycznych szkoleń, pokazów, warsztatów realizowanych przez CDR Oddział w Radomiu mówił dyrektor Henryk Skórnicki. Dyrektor przedstawił także projekt wsparcia finansowego sytemu doradztwa na rzecz integrowanej ochrony roślin w ramach PROW 2014-2020.
Praktyczne wykorzystanie i wdrażanie wyników badań naukowych do zastosowania w integrowanej ochronie roślin rolniczych, warzywniczych i sadowniczych omówili prof. dr hab. Danuta Sosnowska z IOR-PIB w Poznaniu, dr Mariusz Zarychta z IUNG-PIB, oraz dr Zofia Płuciennik i dr Maria Rogowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Wszyscy podkreślali, że zgodnie z zasadami integrowanej ochrony, w pierwszej kolejności przy zwalczaniu organizmów szkodliwych należy uwzględnić metody agrotechniczne, biologiczne i fizyczne, a zabiegi chemiczne powinny być wykonywane na podstawie monitoringu występowania organizmów szkodliwych i ograniczone do niezbędnego minimum. Zapobieganie występowaniu organizmów szkodliwych powinno być osiągane m.in. przez: uprawę odmian odpornych, stosowanie płodozmianu, właściwej agrotechniki, zrównoważonego nawożenia, wapnowania, nawadniania i melioracji.
W dalszej części konferencji uczestnicy wysłuchali referatów na temat systemów wspomagania decyzji w integrowanej ochronie roślin w kilku państwach europejskich. Doświadczenia litewskie omówił reprezentujący doradztwo rolnicze w tym kraju Petraitis Rimtautas, z kolei Marek Krysztoforski i Jan Schonthaler z CDR w Radomiu przedstawili systemy działające w Niemczech, Francji i we Włoszech.
W drugim dniu konferencji odbyły się praktyczne warsztaty na polach Instytutu Ochrony Roślin - Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze i w gospodarstwie rolnym Kazimierza Kosakowskiego w Raduszynie, wdrażającym integrowaną ochronę roślin. Wcześniej, na temat stanu przygotowania ośrodków doradztwa rolniczego w zakresie integrowanej ochrony roślin mówili przedstawiciele ODR w Gdańsku, Końskowoli i Poznaniu.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/