Polska myśl naukowa i techniczna w branży rolno-spożywczej ma bogate korzenie – przekonuje dyrektor Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych prof. nadzw. dr inż. Tadeusz Pawłowski
Polska ma bogate tradycje projektowania i produkcji maszyn i urządzeń dla rolnictwa – zarówno w okresie przed II wojną światową, jak i w okresie PRL. Takie marki jak URSUS, UNIA Grudziądz, CEGIELSKI, BIZON Płock, KRAJ Kutno znane są wszystkim rolnikom. W latach 70. i 80. znaczący był również eksport polskich maszyn rolniczych do krajów socjalistycznych, a także na Zachód (URSUS, BIZON, PIONIER Strzelce Opolskie).
Po zmianach gospodarczych w latach 90. branża przeżyła trudne lata, ale energia i pomysłowość właścicieli, kadry kierowniczej oraz załóg, pozwoliły na utrzymanie i dynamiczny rozwój wielu zakładów. W tym ciężkim okresie rozwinęła się szeroka sieć kontaktów i wzajemnie korzystnych powiązań pomiędzy nauką, a przemysłem.
Dla wielu z tych nowych zakładów Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych był istotnie pomocny przy projektowaniu i wdrażaniu nowych wyrobów. Dziś trzon branży maszyn rolniczych w Polsce stanowi ok. 250 liczących się na rynku producentów. Warunki konkurencji w kraju są bardzo trudne, utrzyma i umacnia swoją pozycję tylko ten producent, który zaoferuje maszyny o wysokiej jakości, niezawodne, trwałe i konkurencyjne cenowo.
Polscy producenci nauczyli się tej twardej walki o klienta. Oferują maszyny, które nie odbiegają jakością, nowoczesnością oraz funkcjonalnością od oferty zagranicznej. Są wyposażane w doskonałe, markowe, specjalistyczne zespoły, w elektro-hydrauliczne elementy sterowania, elektronikę i urządzenia automatyczne podnoszące komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Pod tym względem oferta krajowa nie pozostaje w tyle za czołowymi koncernami europejskimi i światowymi, walczącymi o klienta na polskim rynku.
Istotną przewagę krajowi producenci uzyskują w kategorii ceny produktu, która jest nadal wyraźnie niższa niż ceny wyrobów importowanych. Pewien plus dla rodzimej produkcji stanowi również tradycja i przywiązanie rolnika do krajowych marek. Rolnicy chwalą krajowe marki za prostotę konstrukcji i łatwość serwisowania oraz dostosowanie rozwiązań do naszych warunków użytkowania i ogólnego poziomu technicznego w rolnictwie i sferze obsługi.
Przewagę sprzedaży importowanych maszyn i urządzeń widać jedynie w obszarze ciągników oraz skomplikowanych maszyn samobieżnych i tych dla wielkich areałów. Tego rodzaju urządzenia nie są w Polsce wytwarzane w ogóle, a jak już to małą skalę. Duży wpływ na decyzje rolników o wyborze maszyn z importu ma również precyzyjnie adresowany marketing i oferta kredytowa banków współpracujących z tymi wielkimi, zagranicznymi koncernami.
Generalnie, jesteśmy optymistycznie nastawieni, co do przyszłości polskiej myśli technicznej i jej zastosowania w krajowych przedsiębiorstwach wytwarzających maszyny rolnicze. W ostatnich latach wdrożone do produkcji zostało wiele nowych rozwiązań i patentów opracowanych w PIMR wspólnie z przedsiębiorstwami przemysłowymi. Można tutaj przykładowo wymienić takie firmy jak AKPIL Pilzno, EXPOM Krośniewice, METALTECH Mirosławiec, BOMET Węgrów, Metal-Fach Sokółka i wiele innych. Wspólnie zaprojektowane i przebadane maszyny odniosły sukces komercyjny zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicą. Sukcesy tych firm na rynku przekonują następnych przedsiębiorców o celowości współpracy z nauką. Przedsiębiorcy dziś mają świadomość tego, że rozstrzygającym czynnikiem w walce o klienta w najbliższych latach będzie innowacyjność konstrukcji, pomysł na nowe funkcje i nowatorskie koncepcje rozwiązań zawarte w produkcie. Wiedzą oni, że konkurencyjność oparta wyłącznie na niższej cenie wyrobu krajowego nie wróży sukcesu na dłuższą metę.
Również instytuty naukowe coraz częściej wykazują wiele aktywności „wtłaczając” wyniki swoich badań i innowacyjne rozwiązania do przedsiębiorstw. W tym działaniu są obustronne korzyści – nauka pozyskuje środki finansowe na badania i wdraża ich wyniki do przemysłu, a przedsiębiorstwa unowocześniają swoją ofertę produkcyjną i z powodzeniem plasują na rynku krajowym oraz zagranicą nowoczesne maszyny rolnicze polskiej produkcji.
Krajowi i europejscy rolnicy mają w efekcie szeroką ofertę niezbędnych im maszyn – i z tej oferty bardzo często wybierają maszyny polskie, jako najlepiej odpowiadające ich potrzebom.
Nowa Wieś Europejska 114/2013