Z początkiem października Greenpeace Polska rozpoczął drugą edycję akcji społecznej “Adoptuj Pszczołę” (www.adoptujpszczole.pl), która pierwotnie miała na celu zebranie funduszy na budowę społecznych ogrodów miejskich dla pszczół i ludzi. Po katastrofie w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie), gdzie w ciągu jednej nocy zginęło ponad 2 miliony pszczół, Greenpeace postanowił zmienić cel zbiórki, by wspólnie z Polkami i Polakami wesprzeć odbudowę populacji pszczół w gminie Wschowa.
W ramach projektu „Adoptuj Pszczołę 2”, Greenpeace Polska, wspólnie ze wszystkimi, którzy wesprą akcję oraz we współpracy z władzami gm. Wschowa, planuje odbudować populacje pszczół na terenie gminy i zbadać przyczyny katastrofy. Częścią działań Fundacji będzie także odbudowa populacji innych dziko żyjących owadów zapylających oraz opracowanie specjalistycznego raportu, który przedstawi wnioski, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Proces odbudowy populacji trzeba zacząć jak najszybciej - wtedy przyniesie on najlepsze efekty. Stąd apel Greenpeace o wsparcie do ludzi, którym los pszczół nie jest obojętny.
Fundusze zebrane w pierwszym tygodniu akcji „Adoptuj Pszczołę 2” Greenpeace przeznaczy na budowę społecznych ogrodów miejskich, które pierwotnie miały być głównym celem zbiórki.
Na odbudowę pszczelich populacji Greenpeace planuje zebrać 100 000 złotych. Fundacja stworzyła specjalną stronę internetową www.adoptujpszczole.pl, na której można wesprzeć projekt poprzez wirtualną „adopcję pszczół” (jedna “adoptowana” pszczoła to 2 zł). Wraz z postępem adopcji, odsłaniane będą kolejne fragmenty rysunku autorstwa Marka Raczkowskiego. Celem jest uzbieranie funduszy na wsparcie odbudowy populacji pszczół gm. Wschowa i odsłonięcie całego obrazka.
„Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy wiadomość o pomorze pszczół w Przyczynie Dolnej. Dokładamy wszelkich starań, aby poznać przyczynę tej katastrofy oraz ustali
, w jaki sposób można odbudować populację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających na tym terenie. Głęboko wierzymy, że dzięki wsparciu ludzi, uda się skuteczna akcja ratunkowa lubuskich pszczół. Postanowiliśmy zareagować na kryzys i zmienić cel naszej zbiórki - pomoc pszczołom i ludziom w gminie Wschowa jest bardzo pilnie potrzebna.” - powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka projektu w Greenpeace Polska.
„Adoptuj Pszczołę 2” jest kolejną odsłoną kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba”, mającej na celu ochronę pszczół miodnych i innych owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk. Dzięki zeszłorocznej akcji, udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych owadów zapylających, które wiosną stanęły w 16 miastach Polski. Akcja była jednym z największych internetowych projektów crowdfundingowych w Polsce - na wirtualną adopcję pszczół zdecydowało się ponad 5 000 osób.
Więcej informacji www.adoptujpszczole.pl
O wymieraniu pszczół
Zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Europie 20% (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50%), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle.
A jest o co walczy
. Wprawdzie pszczoły kojarzą nam się głównie z produkcją miodu, ale przecież najważniejszy dar, jaki dostajemy od nich i innych owadów zapylających, to przede wszystkim zapylanie. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, migdałami i wieloma olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin.
Działania Greenpeace, pszczelarzy oraz części polityków (w tym Komisji Europejskiej) skupiały się głównie na ochronie znanych i lubianych pszczół miodnych. Udało się już doprowadzić do zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla tych owadów pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu.
“Wiemy, że dotykają je te same problemy, jakie dziesiątkują pszczoły miodne, jednak brak szeroko zakrojonych programów badawczych, które stanowiłyby impuls do wytężonych działań na rzecz ich ochrony. Czas zatem zadbać także o te owady. Potrzebujemy ich cichej pracy w terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone”, dodaje Jagiełło.
O Greenpeace
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców.
W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
www.greenpeace.pl | facebook.com/greenpeacepl | twitter.com/greenpeace_pl