W imieniu producentów mleka, Krajowa Rada Izb Rolniczych na podstawie przedstawionych analiz przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny, zwróciła się do Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o podjęcie działań interwencyjnych na rynku mleka. W udzielonej odpowiedzi czytamy:
Po dwóch latach wzrostu cen mleka płaconych rolnikom obserwujemy obecnie początek korekty na unijnym rynku mleka. W styczniu 2023 r. ceny mleka spadły w 21 państwach członkowskich, przy czym największy spadek odnotowano w Polsce, Litwie oraz Łotwie . W Polsce ceny mleka spadły o 13.1% w porównaniu z grudniem 2022 r. ale były o prawie 29% wyższe niż rok wcześniej.
Jeśli chodzi o przetwory mleczne, takie jak masło i mleko w proszku, korekta cen na rynku trwa od kilku miesięcy. Ceny tych produktów wzrosły do rekordowych poziomów, co spowodowało spadek popytu na przetwory mleczne na rynku UE i pogorszenie konkurencyjności na rynku światowym, na którym USA i Oceania oferują tańsze dostawy.
W odniesieniu do Pańskiej propozycji podniesienia cen interwencyjnych, istotnie należy przenalizować ich urealnienie chociażby ze względu na wskaźnik inflacji. Niemniej, zmiana cen interwencyjnych wymagałaby zmiany aktów bazowych w procedurze współdecydowania oraz zmianę budżetu w ramach obecnej perspektywy finansowej i związku z tym wydaje się trudna do realizacji.
Natomiast, zamierzam odnieść się do tego problemu w trakcie prac nad założeniami przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, które zaplanowane zostały jeszcze w trakcie mojej kadencji, z nadzieją że zostaną uwzględnione przez przyszły skład komisarzy KE.
Zapewniam, że Komisja będzie nadal stale monitorować rozwój sytuacji rynkowej w sektorze mleczarskim, pozostając w ścisłym kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi podmiotami.
Źródło: KRIR
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/