W dniu 5 marca odbyła się w Zielonej Górze w hotelu Amadeus Konferencja informacyjno-konsultacyjna nt. nowego PROW 2014-2020 przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, członka Zarządu Województwa Stanisława Tomczyszyna oraz dyrektora departamentu PROW UM Józefa Giemzy. Uczestnikami byli przedstawiciele instytucji okołorolniczych, rolnicy, pracownicy LGD, LGR, przedstawiciele samorządów.
Podczas konferencji omawiano zmiany w planowanych działaniach PROW na lata 2014-2020 w porównaniu do obecnego oraz operacje realizowane na poziomie województw. Samorząd województwa zajmie się następującymi działaniami: – Inwestycje w środki trwałe; – Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich; – Oś Leader.
W nowym PROW położony zostanie szczególny nacisk na poprawienie konkurencyjności sektora rolnego. Zgodnie z celami strategii Europa 2020 i celami WPR nowy PROW 2014-2020 będzie realizował sześć priorytetów:
1. Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich;
2. Poprawa konkurencyjności wszystkich sektorów rolnictwa i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych;
3. Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie;
4. Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa;
5. Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym
6. Zwiększenie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
Po wystąpieniach wykładowców uczestnicy zadawali pytania dotyczących szczegółów programu oraz jego wdrożenia. Uczestnicy otrzymali ankiety z możliwością przekazania pisemnych wniosków do PROW, gdyż trwają jeszcze konsultacje. W imieniu rolników lubuskich głos zabrał prezes LIR Władysław Piasecki przekazując wysłane już przez LIR wnioski i stanowiska w tej sprawie, m.in. podkreślił potrzebę wsparcia towarowych gospodarstw, utworzonych już grup producentów, a nie tylko nowopowstających, gdyż rolnictwo polskie przestanie być konkurencyjne. Szczególne zaniepokojenie wyrażali pracownicy grup LGD i LGR, gdyż w okresie przejściowym ich funkcjonowania do momentu zaakceptowania PROW jest sporo niewiadomych. Wójtowie gmin wiejskich zgłaszali również wnioski w sprawach infrastrukturalnych, obawiając się braku dostępu do dogodnych dofinansowań dróg i kanalizacji. Część z problemów próbował rozwiać Józef Giemza, dyr. Departamentu PROW UM. Spotkanie pokazało, że wiele podmiotów i beneficjentów realizujących w przyszłości PROW przygotowuje się na jego realizację, jednak pozostaje nam czekać na akceptację projektu PROW 2014-20 przez Komisję Europejską, co może potrwać do końca roku.
Red.
fot: www.lubuskie.pl
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/