Hubertus Wielkopolski, jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z kulturą łowiecką, przyciągnęło w miniony weekend wielu miłośników natury, tradycji i dobrej zabawy. Na zielonych terenach przy ulicy Maratońskiej w Jarocinie, myśliwi zaprezentowali swoją bogatą kulturę, której esencją były charakterystyczne stroje, sygnalistka myśliwska, muzyka, malarstwo, rękodzieło oraz poezja inspirowana dziką przyrodą. Ważnym elementem imprezy było również zdrowe jedzenie, szczególnie to przygotowane z lokalnych produktów.
Pierwszy dzień Hubertusa obfitował w rozmaite atrakcje, w tym w konkurs wabienia jeleni, który wzbudził zainteresowanie zarówno wśród doświadczonych myśliwych, jak i amatorów. Odbyły się również pokazy sztuki sokolniczej, w trakcie, których widzowie mogli podziwiać majestatyczne drapieżne ptaki w akcji. Dla miłośników psów przygotowano prezentację ras myśliwskich, gdzie opowiadano o ich roli w polowaniach. Nie zabrakło także muzyki na żywo, w której motywy myśliwskie przeplatały się z lokalnymi melodiami.
Na imprezie można było skosztować regionalnych potraw, a dużym zainteresowaniem cieszyła się kuchnia inspirowana dziką przyrodą, za którą odpowiadał Andrzej Adamus – znany szef kuchni, promujący potrawy z dziczyzny. Oprócz tego, na Jarmarku Hubertowskim, zorganizowanym w ramach wydarzenia, dostępna była szeroka gama lokalnych produktów – od domowych przetworów, po miody, chleby, wyroby mięsne oraz różnorodne rękodzieło, takie jak ceramika, biżuteria i wyroby drewniane.
Jednym z kluczowych punktów Hubertusa były XXI Mistrzostwa Polski STIHL TIMBERSPORTS®, w których do rywalizacji stanęło 14 drwali z całej Polski. Zawody te, które cieszą się ogromną popularnością, pozwoliły widzom podziwiać niezwykłe umiejętności atletów w obsłudze potężnych narzędzi oraz przyciężkich kłód drewna. Atmosfera była pełna emocji, a uczestnicy nie tylko wykazywali się siłą i precyzją, ale też niezwykłą determinacją, nadając zawodowi drwala jeszcze bardziej heroiczny wydźwięk.
Dla najmłodszych uczestników Hubertusa przygotowano wyjątkowe atrakcje, takie jak zawody na drewnianych konikach na kiju – tzw. hobby horses. Te symboliczne zawody miały nawiązywać do tradycyjnej gonitwy podczas polowania na cześć św. Huberta, patrona myśliwych. Dzieci rywalizowały w różnych konkurencjach, w tym w wyścigach i skokach przez przeszkody, co dostarczyło zarówno uczestnikom, jak i widzom wielu pozytywnych emocji oraz uśmiechów.
Drugi dzień Hubertusa Wielkopolskiego rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele Chrystusa Króla. Był to moment duchowej refleksji, który nawiązywał do wielowiekowej tradycji myśliwskiej oraz roli św. Huberta w kulturze łowieckiej. Po mszy, uroczystości przeniosły się do parku, gdzie miały miejsce oficjalne obchody, a nowi członkowie Polskiego Związku Łowieckiego złożyli uroczyste ślubowanie, wstępując tym samym w szeregi społeczności myśliwskiej.
Na miejscu można było skosztować wyjątkowych potraw z dziczyzny, a także odwiedzić edukacyjne leśne miasteczko, zorganizowane przez kilka lokalnych nadleśnictw, w tym nadleśnictwo jarocińskie. Dla uczestników przygotowano liczne warsztaty, w trakcie, których można było, między innymi, budować budki lęgowe dla ptaków czy hotele dla dzikich zapylaczy – cenną inicjatywę, która łączyła edukację ekologiczną z zabawą.
Na stoisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej można było zaopatrzyć się w bezpłatna prasę rolniczą i uzyskać informacje na temat bieżącej działalności samorządu rolniczego. Ponadto odwiedzający mogli skosztować świeżych owoców oraz domowych ciast, a także skorzystać z porad rolniczych, dotyczących płatności obszarowych, ekoschematów, działań inwestycyjnych i premiowych.
Na najmłodszych uczestników czekało wyzwanie artystyczne za wykonanie, którego otrzymywali drobny upominek w postaci izbowego gadżetu i słodkiego poczęstunku.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu rolniczego z Prezesem WIR Mieczysławem Łuczakiem na czele, który był obecny w obydwu dniach wydarzenia. Była to niewątpliwa okazja do spotkania rolników i myśliwych z leaderem wielkopolskich struktur samorządu rolniczego. Biuro Wojewódzkie WIR reprezentował Dyrektor Grzegorz Wysocki. Nie zabrakło delegatów miejscowej Rady Powiatowej WIR w Jarocinie oraz delegatów z powiatów sąsiednich. Obsługą stoiska WIR zajęli się kierownicy biur powiatowych z Jarocina, Kalisza i Pleszewa.
Wielkopolska Izba Rolnicza w ramach współpracy z Okręgowymi Związkami Łowieckimi w województwie wielkopolskim opiniuje m.in. Roczne Plany Łowieckie (RPŁ) na dany rok gospodarczy oraz ich korekty, składane przez poszczególne Koła Łowieckie. Członkowie Rad Powiatowych WIR uczestniczą również w wykonywanej wiosną inwentaryzacji zwierzyny w obwodach łowieckich oraz na indywidualny wniosek rolnika są uprawnieni do udziału w szacowaniach odwoławczych szkód w uprawach rolniczych. Wielkopolska Izba Rolnicza stawia na dialog środowiska rolniczego ze środowiskiem myśliwych. Od lat pracujemy nad poprawą relacji na linii rolnicy – myśliwi. Walka z ASF niewątpliwie zbliżyła oba środowiska, które są skazane na wzajemną współpracę.
Całość wydarzenia była pełna atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które mogły cieszyć się rozmaitymi formami aktywności, poznawać tradycje myśliwskie oraz docenić piękno polskiej przyrody i walory wspaniałej kultury myśliwskiej.
Finałowym akordem dwudniowego święta był koncert Sylwii Grzeszczak, który zgromadził tłumy. Jej występ, pełen energetycznych i melodyjnych przebojów, był idealnym zakończeniem imprezy.
Opracowanie: Katarzyna Grzelak, Robert Hyżorek, Grzegorz Wysocki
Zdjęcia: Grzegorz Wysocki, Katarzyna Grzelak, Żaneta Zawisła
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/