shiuz__750 x 100 px_1

Gryka wróciła do rejestru odmian

Znowelizowana na początku br. ustawa o nasiennictwie umożliwiła rejestrację, wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu materiału siewnego odmian gatunków tradycyjnie uprawianych na terytorium Polski, nieobjętych przepisami Unii Europejskiej. W oparciu o ten przepis po 13 latach od usunięcia gryki z wykazu gatunków dla których prowadzana jest rejestracja, wytwarzanie i obrót materiałem siewnym, przywrócona została taka możliwość w związku z uznaniem gryki za gatunek tradycyjnie uprawiany w Polsce. Aktualnie do Krajowego Rejestru - COBORU wpisane są dwie odmiany tego gatunku Małopolskiej Hodowli Roślin: Panda i Kora (wpisane do rejestru 01.03.2017 r.). Kolejne dwie są w trakcie rejestracji.


28 czerwca w MHR Kraków Oddziale Palikije k. Nałęczowa odbyło się szkolenie kwalifikatorów urzędowych i akredytowanych z zakresu oceny polowej gryki. Podczas szkolenia kwalifikatorzy zostali przygotowani do wykonywania oceny nowego gatunku. Omówione zostały: metodyka oceny polowej gryki, wymagania jakie musi spełniać plantacja nasienna oraz cechy charakterystyczne odmian tego gatunku jak również tatarki - gatunku od którego plantacja nasienna gryki powinna być praktycznie wolna. Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z hodowlą, odmianoznawstwem, agrotechniką, nasiennictwem oraz odżywczymi, zdrowotnymi i funkcjonalnymi właściwościami gryki. W szkoleniu uczestniczyło 25 osób. Organizatorami szkolenia byli Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie oraz Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/

125ml milk

p6289614,k1uUwl caFOE6tCTiHtf
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:
komentarz
@ Gryka wróciła do rejestru odmian | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl
Wojtek z Ublika | 2017-07-10 06:22:46 | IP: 31.0.71.*
Dziękuję za artykuł. Szkoda ze nie piszecie co to oznacza dla rolnika, kto zyska a kto straci i z jakiego powodu wprowadza się tę zmianę.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; odmian; rejestru; gatunku; szkolenia; inspektor; nasiennictwa; roślin; tradycyjnie; gatunków; plantacja; możliwość; również; nasienna; wojewódzki; polowej; wróciła;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »